Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich
2006-12-19 13:30
Przeczytaj także: Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?
Ponadto zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez dłuższy okres także tym pracownicom, które urodziły dziecko w 2006r. lecz do dnia 19 grudnia 2006 r. nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego w dotychczasowym wymiarze, oraz w tym dniu nie korzystają z urlopu macierzyńskiego w związku z przerwą w tym urlopie spowodowaną pobytem dziecka w szpitalu, bądź korzystaniem z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego.
Warto pamiętać, że urlop macierzyński wydłuża się z mocy ustawy i nie trzeba składać w ZUS-ie ani u pracodawcy wniosku w tej sprawie. Warto też pamiętać, że zasiłek macierzyński może być wypłacany tak jak dotychczas już na dwa tygodnie przed porodem. Tu nic się nie zmieniło.
Czy zasiłek macierzyński mogą pobierać także mężczyźni?
Tak. W pewnych okolicznościach zasiłek może pobierać także ojciec dziecka. Dzieje się tak, np. w sytuacji, gdy matka dziecka, po wykorzystaniu 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego zrezygnuje z jego dalszego pobierania i wcześniej wróci do pracy. W takim przypadku pozostałą część zasiłku wykorzystuje ojciec dziecka. Warunek jest jeden – musi być objęty ubezpieczeniem chorobowym.
Do kogo należy wystąpić o wypłatę zasiłku? Powinien się tym zająć pracodawca czy ZUS?
To zależy. Płatnicy (czyli firmy), którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych sami wypłacają zasiłki macierzyńskie swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia. W pozostałych przypadkach zajmuje się tym ZUS.
Jakie dokumenty są niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku?
Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu, a także oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka. Do wypłaty zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Do pobrania: .
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl