Karta podarunkowa a prawa konsumenta
2019-12-18 10:41

Karta podarunkowa © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Black Friday i Cyber Monday. Jakie prawa konsumenta ci przysługują?
Czy karty podarunkowe można zakupić w innym kraju UE?
Nie ma przeszkód, aby karta podarunkowa została zakupiona u sprzedawcy z innego państwa członkowskiego UE. Przedsiębiorca nie ma prawa ograniczać nam zakupu ze względu na nasze pochodzenie. Inną kwestią jest natomiast wysyłka towaru - nie ma on bowiem obowiązku dostarczenia towaru do kraju, do którego nie przewiduje dostawy. Problem ten nie dotyczy oczywiście bonów elektronicznych. Wszelkich informacji należy poszukiwać w regulaminie sprzedawcy, który powinien być zamieszczony na jego stronie internetowej.
Czy spersonalizowane karty podarunkowe mogą być wykorzystane przez inne osoby?
- W Polsce podobnie jak np. w Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Grecji, na Węgrzech, Islandii, we Włoszech, na Łotwie, w Luksemburgu, na Malcie i w Holandii karty podarunkowe zwykle nie są personalizowane.
- We Francji spersonalizowane kupony mogą być wykorzystywane przez osoby trzecie tylko, jeśli regulamin wyraźnie na to pozwala.
- W Austrii z imiennych kart lub voucherów może korzystać wyłącznie osoba, której nazwisko widnieje na bonie.
- Mimo że na karcie lub voucherze znajdują się dane obdarowanego, w Niemczech inne osoby mogą z nich korzystać. Są jednak wyjątki, np. jeżeli bon jest powiązany z wymaganiami zdrowotnymi dotyczącymi skoku ze spadochronem, wówczas sprzedawca musi wyrazić zgodę na przekazanie kuponu osobie trzeciej.
Jak długo ważna jest karta podarunkowa?
- W Polsce podobnie, jak np. we Włoszech i Bułgarii, Belgii, Francji, Estonii, Finlandii, na Węgrzech, Islandii, Grecji czy na Litwie, nie ma przepisów regulujących w tym zakresie, datę ważności określa sprzedawca.
- W Niemczech kupony są zwykle ważne przez trzy lata.
- W Austrii jeżeli karta wydana jest bezterminowo wówczas ważna jest 30 lat.
- W Danii i Norwegii bony podarunkowe zwykle są ważne przez 3 lata, sprzedawca może skrócić ten okres, jeżeli poinformuje o tym klienta przed zakupem.
- W Hiszpanii ważność ustala sprzedawca, jeżeli tego nie zrobi, termin na wykorzystanie upływa po 5 latach.
- W Holandii sprzedawcy nie mogą wystawiać bonów z terminem ważności krótszym niż rok, chyba że robią to uzasadnionych przyczyn.
fot. mat. prasowe
Karta podarunkowa
Karta podarunkowa to upominek, który wręczamy coraz częściej
Co w sytuacji, gdy karta upominkowa wygaśnie?
- W większości państw członkowskich UE, w tym w Polsce, sprzedawca nie ma obowiązku przedłużania ważności karty lub wypłacenia pieniędzy, gdy wygaśnie termin jej ważności.
- Wyjątkiem jest Dania, w której kupony elektroniczne mogą zostać zwrócone w ciągu pierwszego roku po wygaśnięciu.
fot. mat. prasowe
Karta podarunkowa
Karta podarunkowa to upominek, który wręczamy coraz częściej
Zwroty i reklamacje
Sprzedawcy często oferują zwrot pieniędzy na kartę podarunkową, którą możemy wykorzystać na kolejne zakupy. Nie zawsze musisz się na to godzić.
- Jeżeli chcesz odstąpić od zakupu, którego dokonałeś w Internecie, zwrot pieniędzy powinien nastąpić w tej samej formie, w jakiej dokonałeś płatności.
- W sytuacji, gdy chcesz odstąpić od umowy zakupu w sklepie stacjonarnym, pamiętaj że sprzedawcy nie mają obowiązku przyjmować zwrotu, jest to wyłącznie ich dobra wola. Jeżeli oferują zwrot na kartę podarunkową, mają do tego prawo.
- Niezależnie od tego czy kupiłeś produkt w Internecie, czy w sklepie stacjonarnym, w przypadku reklamacji towaru, możesz domagać się zwrotu pieniędzy w takiej formie, w jakiej dokonałeś płatności.
![Promocje Biedronki pod lupą UOKiK [© Voyagerix - Fotolia.com] Promocje Biedronki pod lupą UOKiK](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sklepy-Biedronka/Promocje-Biedronki-pod-lupa-UOKiK-263270-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)