eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuCzy OC pracodawcy ochroni przed skutkami upału?

Czy OC pracodawcy ochroni przed skutkami upału?

2019-06-27 12:30

Czy OC pracodawcy ochroni przed skutkami upału?

Upał w pracy © Cyril Comtat - Fotolia.com

Fala upałów obejmuje całą Europę. Wczoraj w naszym kraju padł czerwcowy rekord gorąca - termometry w Lubuskiem, odnotowały 38,2 stopnia w cieniu. Taka aura nie sprzyja naszemu zdrowiu. Na kanikułę szczególnie narażeni są pracownicy. Jeśli w gorący dzień zatrudniony zasłabnie bądź dozna udaru słonecznego, konsekwencje może ponieść również jego pracodawca. Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

Przeczytaj także: Masz sklep spożywczy? Ubezpiecz go!

Wysokie temperatury i pełne słońce to coś, co niewątpliwie cieszy tych, którzy przebywają właśnie na urlopie. Niestety na urlop nie wyjechaliśmy wszyscy, co oznacza, że część z nas musi zmagać się z upałami w dusznym biurze lub pracując na zewnątrz. Dyskomfort z tym związany jest oczywisty. Co więcej, ci, którzy przebywają na słońcu, w sposób szczególny narażeni są na przegrzanie organizmu, zasłabnięcie, udar słoneczny czy nasilenie się schorzeń. Czy za spowodowany upałami wypadek przy pracy odpowiada pracodawca?
- W skrajnych warunkach pogodowych – np. przy silnym mrozie czy upale – pracodawca powinien zadbać o komfort pracowników. Jeżeli pracownik wykaże, że jego problemy zdrowotne związane są z zaniedbaniem przedsiębiorcy, może zgłosić się do niego po rekompensatę. Finansowe konsekwencje takiej sytuacji mogą być dla firmy bardzo dotkliwe. Upał może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a niekiedy nawet śmierci. Odszkodowania w takich przypadkach liczy się nieraz w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

fot. Cyril Comtat - Fotolia.com

Upał w pracy

Czy OC pracodawcy ochroni przed skutkami upału?


Przykład szkody. Pracodawca nie dopełnił swoich powinności, nie dostarczając swoim napojów swoim pracownikom, którzy zmuszeni są pracować w upale (zgodnie z literą prawa jest to powyżej 25 stopni przy pracy na otwartej przestrzeni i 28 stopni w pomieszczeniu zamkniętym). Jeden z odwodnionych pracowników doznał zaburzeń rytmu serca i omdlenia – bez opieki lekarza jego życie jest zagrożone.
- Powyższy opis to modelowy wręcz przykład szkody. Tyle tylko, że nie każda sytuacja jest tak jednoznaczna. Należy pamiętać, że nawet drobiazgowe trzymanie się przepisów i zaleceń z zakresu BHP to czasem za mało. Poszkodowany podczas upału pracownik i tak będzie mógł starać się o odszkodowanie od swojego pracodawcy – tłumaczy Damian Andruszkiewicz.

Aby nie pokrywać ewentualnego odszkodowania z firmowej kasy, przedsiębiorca może skorzystać z ubezpieczenia OC pracodawcy.

Jak działa ubezpieczenie OC pracodawcy?


Dzięki polisie ubezpieczyciel przejmuje od przedsiębiorcy odpowiedzialność za naprawę powstałej szkody – utratę zdrowia pracownika lub zniszczenie jego mienia wskutek wypadku przy pracy. Posiadanie OC pracodawcy wydaje się wyjątkowo istotne dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
- W tym sektorze działają firmy niemające tak dużego zaplecza finansowego jak korporacje. Dlatego nieraz nawet pozornie niewielkie roszczenie może zdestabilizować działanie przedsiębiorstwa. Warto dodać, że kwoty zasądzanych odszkodowań rosną – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Pod pojęciem wypadku przy pracy należy rozumieć każde zdarzenie związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych, które spowodowało uraz lub śmierć i miało miejsce w czasie pracy. Także w trakcie nadgodzin, w drodze do i z biura, podczas wyjazdów szkoleniowych czy na imprezach firmowych. Kupując ubezpieczenie na wypadek takich sytuacji przedsiębiorca powinien przede wszystkim oszacować sumę gwarancyjną, którą chce zapisać w polisie. To górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałą szkodę. Od wysokości sumy zależy w pierwszej kolejności składka za ochronę.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: