Windykacja a prawa konsumenta
2018-11-02 08:55
Windykacja © bnorbert3 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak odzyskać należności od kontrahenta z Wielkiej Brytanii?
- Działania, jakie firma windykacyjna podejmuje wobec dłużnika, dzielą się na kilka etapów. Pierwszy krok to wezwanie do zapłaty i przedstawienie proponowanych warunków i terminów spłaty, kolejny to negocjacje z dłużnikiem, aż wreszcie zawarcie ugody oraz spłata zadłużenia zgodnie z ustalonymi zasadami.
- Rozróżniamy windykację polubowną (gdy firma windykacyjna kontaktuje się listownie, telefonicznie lub w ramach wizyty konsultanta) i windykację sądową (kiedy do sądu kierowany jest pozew, a sprawa może się skończyć u komornika).
- To, w jaki sposób powinna przebiegać profesjonalna windykacja polubowna, określają Zasady Dobrych Praktyk, stosowane przez profesjonalne firmy windykacyjne zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF). Warto podkreślić, że wszystkie firmy windykacyjne powinny działać zgodnie z prawem i przestrzegać norm etycznych. Uwagi do działania jednej z firm zrzeszonych w KPF, można zgłosić do Komisji Etyki KPF, (etyka@kpf.pl). Na straży rzetelności działań wszystkich firm z branży finansowej stoi Biuro Rzecznika Finansowego, które przyjmuje skargi i pomaga konsumentom. Można odwołać się także do Federacji Konsumentów.
- Pierwsze wezwanie do zapłaty powinno dokładnie opisywać zaległą płatność, zawierać dane wierzyciela, szczegółową kwotę należności, a także numer faktury, rachunku lub umowy, z której wynika to zadłużenie.
- Profesjonalny windykator powinien zadbać o to, by kontakt z osobą zadłużoną był kulturalny i uprzejmy. Rozmowy telefoniczne lub wizyty powinny być podejmowane w czasie i miejscu, które nie będą uciążliwe dla osoby zadłużonej. Profesjonalny windykator podczas wizyty terenowej powinien przedstawić się, okazać identyfikator oraz upoważnienie do działania wydane przez firmę windykacyjną z wyraźnym określeniem zakresu swojego umocowania.
- Firma windykacyjna powinna również zapewnić zachowanie tajemnicy oraz pełną ochronę danych osobowych osoby zadłużonej. Przekazywanie jakichkolwiek informacji związanych ze sprawą osobom trzecim jest niedozwolone.
- Firma windykacyjna nie powinna stosować praktyk zakazanych i niedozwolonych. Jej celem zawsze powinna być ochrona interesów kontrahenta i poszanowanie praw osoby zadłużonej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
sadinternetowypl / 2018-11-30 15:43:46
Wierzyciel powinien sam wysłać wezwanie do zapłaty, a później złożyć pozew o zapłatę. Korzystanie z firmy windykacyjnej, która tylko wydzwania mimo, iż dłużnik informuje że nie zapłaci nie ma sensu. W tym czasie sąd wydałby nakaz zapłaty a komornik ściągnął dług. Niestety po roku dłużnik już nic nie ma, bo inni wierzyciele ściągnęli co się dało przez komornika. [ odpowiedz ] [ cytuj ]