eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop okolicznościowy i inne zwolnienia

Urlop okolicznościowy i inne zwolnienia

2007-10-10 10:15

Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy - kiedy przysługuje?


Zatrudnianie młodocianych

Zgodnie z art. 202 § 31 k.p, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy.

Inne przerwy w pracy

Za przerwy w pracy uznaje się również:
  • przestój (art. 81 k.p.),
  • zwolnienia w związku z koniecznością odbycia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237 § 3 k.p.),
  • zwolnienia w związku z badaniem okresowym i kontrolnym badaniem lekarskim (art. 229 § 3 k.p.).

Urlop na żądanie

Pracownikowi przysługują w każdym roku kalendarzowym cztery dni wolne tzw. urlop na żądanie, do otrzymania którego pracownik nie musi mieć zgody pracodawcy. Jednakże musi poinformować przełożonego o swojej nieobecności najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu (art. 1672 k. p.). Cztery dni wolnego przysługują pracownikowi bez względu na to, czy urlop wypoczynkowy wynosi 20 czy 26 dni. Jednakże istotnym warunkiem jest, aby pracownik miał wcześniej ustalony termin urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu na żądanie jest decyzją wyłącznie pracownika. Pamiętać także należy, iż jego wymiar wlicza się do ilości dni urlopu wypoczynkowego (zatem urlop wypoczynkowy zmniejsza się o ilość dni urlopu na żądanie pracownika w danym roku). Pracownikom na umowę zlecenie i umowę o dzieło urlop na żądanie nie przysługuje, gdyż pracownicy ci nie posiadają prawa do urlopu wypoczynkowego.

Czas na poszukiwanie pracy

W okresie, co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia(art. 37 k.p). Wymiar zwolnienia wynosi:
  • 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia,

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia - do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia (art. 36. 1 k. p.).
Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy Urlop okolicznościowy

poprzednia  

1 2 3

Odprawa emerytalna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: