eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyŚwiadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym?

Świadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym?

2017-02-15 14:11

Świadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym?

Świadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym? © Andrey Popov - Fotolia.com

NSZZ Solidarność zaproponowała zmiany w treści świadectw pracy, polegające na usunięciu informacji o trybie rozwiązania umowy o pracę. Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan, nie jest to dobra propozycja. Pracodawca nie dowie się bowiem, czy pracownik został zwolniony dyscyplinarnie.

Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne gdy pracownik odmawia dyskrecji?

W chwili obecnej świadectwo pracy zawiera wszystkie informacje na temat rozwiązania umowy o pracę - podstawy prawnej, trybu w jakim została rozwiązana czy wygasła. Jeśli umowa o pracę została rozwiązana za wypowiedzeniem świadectwo pracy zawiera także informację na temat strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 Kodeksu pracy - bez wypowiedzenia - pracodawca wskazuje art. 52 albo art. 53 albo art. 55 Kodeksu pracy.
- Świadectwo pracy ze swej istoty jest jedynie dokumentem prywatnym, potwierdzającym określone fakty na temat przebiegu i zakończenia zatrudnienia. Umieszczanie w świadectwie pracy informacji na temat trybu rozwiązania umowy o pracę ma istotne znacznie dla pracodawców. Ma też charakter dyscyplinujący. W praktyce jest to jedyny element po stronie pracodawcy sankcjonujący w jakiś sposób rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (art. 52 k.p.) – mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Umowa o pracę może zostać wypowiedziana przez pracodawcę tylko wtedy, jeśli w sposób ciężki naruszy on swoje podstawowe obowiązki pracownicze lub w trakcie trwania umowy popełni przestępstwo.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Świadectwo pracy bez informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym?

NSZZ Solidarność zaproponowała zmiany w treści świadectw pracy, polegające na usunięciu informacji o trybie rozwiązania umowy o pracę.


Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 KP jako nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. Musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które w zakresie winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie, a nie na błędnym przekonaniu o działaniu w interesie pracodawcy (por. wyrok SN z 02.06.97, I PKN 193.97).

Przydatne linki:
Kodeks pracy


Pracownik ma jednocześnie prawo zawsze zakwestionować przed sądem rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym, obecnie ma na to 21 dni, a wygrana będzie się wiązała ze zmianą świadectwa pracy.
- Odejście od wskazywania trybu rozwiązania umowy o pracę rodziłoby dalsze konsekwencje np. w postaci problemów z wykazywaniem, iż umowa została wypowiedziana przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracowników. Co ma znaczenie dla nabywania określonych świadczeń przez byłych pracowników. Pozostawienie tylko ogólnej informacji na temat trybu w postaci wypowiedzenia bądź rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę stawiałoby natomiast w niekorzystnej sytuacji osoby, z którymi rozwiązano umowę bez wypowiedzenia, ale nie w trybie dyscyplinarnym – dodaje Robert Lisicki.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: