Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i inne zmiany w prawie w VIII 2015 roku
2015-09-24 12:39
Przeczytaj także: Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015
12. Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
W dniu 25 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
Ustawa określa zasady udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, a także zasady działania organów administracji publicznej w zakresie edukacji prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna przysługiwać będzie osobie fizycznej, która:
- w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia;
- posiada Kartę Dużej Rodziny;
- uzyskała zaświadczenie przewidziane w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
- posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa;
- nie ukończyła 26 lat albo która ukończyła 65 lat;
- w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.
Nieodpłatnej pomocy prawnej mają udzielać adwokaci oraz radcowie prawni, a także osoby współpracujące z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
Ustawa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Jedynie w przypadku przepisów niezbędnych do zorganizowania systemu nieodpłatnej pomocy prawnej wskazano, że przepisy te wejdą w życie z dniem 31 sierpnia 2015 roku.
13. Nowa ustawa o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów.
W dniu 25 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów.
Zadaniem opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów zastępujących rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne, będzie sporządzanie, na zlecenie sądu lub prokuratora, opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich. Zespoły będą prowadziły mediacje, przeprowadzały wywiady środowiskowe w sprawach nieletnich oraz prowadziły poradnictwo specjalistyczne dla małoletnich, nieletnich i ich rodzin. Nadzór nad działalnością zespołów w zakresie przestrzegania standardów metodologii opiniowania i procedury badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich, a także terminowości sporządzania opinii oraz wykonywania innych czynności określonych w ustawie będzie sprawował Minister Sprawiedliwości, który nie może jednak wkraczać w sferę, w której specjaliści są niezależni.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku, z wyjątkiem art. 27 ust. 4 który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14. Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach.
W dniu 25 czerwca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach.
Nowelizacja w szczególności wprowadza nowe mechanizmy współpracy finansowej i pozafinansowej między sektorem a administracją publiczną, poszerza katalog zadań publicznych, w ramach której może być prowadzona działalność pożytku publicznego o sferę działalności na rzecz integracji cudzoziemców, oraz na rzecz dzieci i młodzieży, uzupełnia sferę pożytku publicznego o działania z zakresu udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, stwarza prawną możliwość podzlecania zadania, jeśli umowa na to zadanie publiczne to przewiduje, wprowadza obowiązek informowania przez organizację pożytku publicznego o finansowaniu lub współfinansowaniu prowadzonej przez OPP akcji promocyjnej polegającej na zachęcaniu do przekazywania środków finansowych na ten cel, wprowadza także zakaz wzywania do przekazywania i przekazywania środków pochodzących z 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, które zostały wykluczone z wykazu ministra pracy i polityki społecznej, zakazuje tworzenia programów komputerowych do składania zeznań podatkowych, w których wpisany jest konkretny numer KRS do odpisu 1 %.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących Rady Działalności Pożytku Publicznego.
15. Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.
W dniu 25 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej.
Ustawa zawiera następujące istotne zmiany merytoryczne w systemie pomocy społecznej, m.in. wprowadza projekt socjalny jako nowe narzędzie pracy, a zarazem nowe zadanie własne gminy, po stronie której leży opracowywanie i realizowanie projektów socjalnych; rozszerza możliwość pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ramach zadań zleconych gminy (dotychczas zadanie to było tylko w gestii powiatu), zmniejszając odpłatność za usługi w ośrodkach wsparcia dla tych osób, a także zawiera uregulowanie dotyczące wysokości dotacji wojewody na jedną osobę z zaburzeniami psychicznymi w tych ośrodkach; wprowadza trzy typy instytucji właściwych w sprawach schronienia dla osób bezdomnych tj.: noclegownie, schroniska dla bezdomnych oraz ogrzewalnie; zapewnia asystę policji pracownikom socjalnym przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego i wykonywaniu pracy socjalnej.
W głównej mierze ustawa wejdzie w życie z dniem 5 października 2015 roku.
źródło: www.prezydent.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)