Elektroniczne zwolnienie lekarskie i inne zmiany w prawie w lipcu 2015
2015-08-24 15:02
Przeczytaj także: Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015
9. Ustawa o finansowaniu wspólnej polityki rolnej.
W dniu 17 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o finansowaniu wspólnej polityki rolnej.
Ustawa ta ma na celu wdrożenie przepisów prawa unijnego do krajowego systemu prawnego i wprowadza regulacje dotyczące: wskazania organów odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu finansowania i monitorowania programów i płatności w ramach wspólnej polityki rolnej, uregulowania zasad przepływu środków na realizację tej polityki, warunków wypłaty środków w ramach wyprzedzającego finansowania z budżetu państwa oraz warunków wypłaty zaliczek beneficjentom niektórych działań i pomocy technicznej w ramach PROW 2014–2020, a także wykazu beneficjentów wspólnej polityki rolnej.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 25 sierpnia 2015 roku.
10. Nowelizacja ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
W dniu 17 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
Nowelizacja wprowadza uregulowania zasad postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej w taki sposób, aby zapewnić wszystkim kandydatom dostęp do służby publicznej na równych zasadach; uregulowania zasad przyznawania urlopu szkoleniowego strażakom podnoszącym kwalifikacje oraz uregulowania zasad podwyższenia uposażenia zasadniczego, co ma skutkować dłuższym pozostawaniem w służbie w Państwowej Straży Pożarnej.
Ustawa w chodzi w życie z dniem 18 sierpnia 2015 roku, wyjątkiem art. 1. pkt. 1, który wejdzie w życie z dniem 5 grudnia 2015 roku.
11. Ratyfikacja Umowy ustanawiającej stowarzyszenie między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, a Ameryką Środkową.
W dniu 17 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o ratyfikacji Umowy ustanawiającej stowarzyszenie między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ameryką Środkową, z drugiej strony, sporządzonej w Tegucigalpie dnia 29 czerwca 2012 roku.
Umowa przewiduje stopniowe utworzenie strefy wolnego handlu między UE a sześcioma krajami Ameryki Środkowej (Honduras, Panama, Nikaragua, Kostaryka, Salwador i Gwatemala). Umowa określa zbiór zasad regulujących handel i szereg kwestii z nim powiązanych, stanowiących podstawę dalszego kształtowania relacji handlowo-inwestycyjnych między UE a Ameryką Środkową. Jednym z głównych celów Umowy jest rozszerzenie i zróżnicowanie stosunków handlowych między oboma regionami na podstawie postanowień handlowej części Umowy, zgodnie z dyscyplinami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Umowa, stanowiąca element długofalowej polityki Unii Europejskiej wobec państw regionu, jest zgodna z interesami politycznymi i gospodarczymi Polski. Jej wprowadzenie w życie powinno przede wszystkim otworzyć nowe możliwości prowadzenia współpracy gospodarczej i handlu z państwami Ameryki Środkowej.
12. Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
W dniu 17 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Ustawa stwarza możliwość sprzedaży uprawnień do emisji na krajowej platformie aukcyjnej prowadzonej przez spółki działające na rynku regulowanym. Warunkiem jest uzyskanie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz wyłonienie podmiotu w drodze postępowania przetargowego. Obrót produktami sprzedawanymi na aukcjach został również objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która będzie miała możliwość podjęcia określonych środków prawnych w celu przeciwdziałania naruszeniom przepisów będących podstawą funkcjonowania platformy aukcyjnej, w tym wymierzania kar pieniężnych w przypadku dokonywania manipulacji na rynku w zakresie produktów sprzedawanych na aukcji.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.
13. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.
W dniu 20 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustaw.
Do najistotniejszych zmian wprowadzanych nowelizacją należy zaliczyć przyznanie bankom spółdzielczym uprawnienia do ograniczenia albo wstrzymania zwrotu wpłat dokonanych na udziały członkowskie, które zostały wypowiedziane; ustawa określa przesłanki wstrzymania lub ograniczenia zwrotu wpłat dokonanych na wypowiedziane udziały, przyznanie bankom zrzeszającym i bankom spółdzielczym możliwości utworzenia systemu ochrony w celu zapewnienia płynności i wypłacalności każdego uczestnika tego systemu, w szczególności poprzez udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń na warunkach określonych w umowie systemu ochrony, skorzystanie z możliwości utworzenia systemu ochrony będzie się wiązało z koniecznością wzajemnego gwarantowania zobowiązań przez członków systemu, powołaniem funduszu pomocowego, zorganizowaniem mechanizmów monitorowania ryzyka w całym systemie oraz zatwierdzeniem systemu przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz wprowadzenie możliwości utworzenia zrzeszenia zintegrowanego przez bank zrzeszający oraz zrzeszone z nim banki spółdzielcze.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 14 września 2015 roku, z wyjątkiem dodawanego art. 10b ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, który wejdzie w życie z dniem 14 listopada 2015 roku.
14. Kolejna nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz KPC.
W dniu 20 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.
Nowelizacja ma na celu zapewnienie ochrony prawa dziecka do wychowania przez oboje rodziców w trakcie konfliktów rodzicielskich występujących zarówno w sytuacji rozwodu rodziców, jak i wtedy gdy rodzice nie rozwodzą się, ale z różnych względów żyją w rozłączeniu .
Przedmiotowa ustawa utrzymuje regułę, zgodnie z którą w pierwszej kolejności o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie powinni decydować sami rodzice w drodze porozumienia. Natomiast precyzuje formę, w jakiej porozumienie ma być zawierane - przewiduje, że będzie to porozumienie pisemne. Jeżeli porozumienie nie zostanie osiągnięte sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzygać będzie o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. W przypadku stwierdzenia, że wymaga tego dobro dziecka, sąd będzie mógł powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.
Zniesiony został obowiązek rozstrzygania przez sąd o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów. Ponadto w celu umożliwienia łącznego rozstrzygnięcia w jednym postępowaniu problematyki władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem, wprowadzone zostały zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego w celu ujednolicenia składu sądu orzekającego w tych sprawach.
Niezależnie od powyższego wprowadzone zmiany powodują, że obowiązujące przepisy Kodeksu postępowania cywilnego między innymi w odniesieniu do spraw dotyczących wykonywania kontaktów z dzieckiem będą odpowiednio stosowane do orzeczenia, w którym sąd określił, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.
Ponadto sąd uwzględniając wniosek o zabezpieczenie przez uregulowanie sposobu roztoczenia pieczy nad małoletnim dzieckiem w ten sposób, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach, na wniosek uprawnionego, będzie mógł w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia zagrozić obowiązanemu nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego na wypadek naruszenia obowiązków określonych w tym postanowieniu.
Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku.
15. Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym.
W dniu 20 lipca 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Celem ustawy jest poprawa funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego (własnych i zleconych) m.in. poprzez zwiększenie samodzielności i elastyczności działania jednostek samorządu terytorialnego, ułatwienie współpracy jednostek samorządu terytorialnego, zwiększenie zachęt do dobrowolnego łączenia jednostek samorządu terytorialnego, zmiany w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o podatku leśnym, zmiany przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy– Prawo ochrony środowiska w zakresie ochrony zadrzewień i terenów zieleni oraz zmiany o charakterze deregulacyjnym i doprecyzowującym w przepisach materialnego prawa administracyjnego normującego zadania samorządu terytorialnego.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. z wyjątkiem przepisu zakazującego zmieniania górnych stawek w podatkach i opłatach lokalnych w 2015 r. (przepis wszedł w życie z dniem 29 lipca 2015 roku) oraz kilku innych przepisów (np. dotyczących usuwania drzew), które wejdą w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku.
16. Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności.
W dniu 21 lipca 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności.
Nowelizacja ustala nowe zasady wprowadzania do obrotu lub udostępniania wyrobów budowlanych, poprzez ustanowienie zharmonizowanych zasad określania ich właściwości użytkowych oraz stosowania na nich oznakowania CE, które będzie miało charakter obligatoryjny w odniesieniu do wyrobów objętych normą zharmonizowaną.
Określono wymagania, które powinien spełnić producent, aby oznakować wyrób znakiem budowlanym w celu wprowadzenia go do obrotu lub udostępnienia na rynku krajowym. Oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem budowlanym wymagać ma sporządzenia przez producenta krajowej deklaracji właściwości użytkowych dla tego wyrobu, na podstawie właściwej przedmiotowo Polskiej Normy wyrobu lub krajowej oceny technicznej, w której producent deklaruje właściwości użytkowe wyrobu, mające wpływ na spełnienie podstawowych wymagań przez obiekty budowlane, zgodnie z zamierzonym zastosowaniem. Producent, w zakresie zadeklarowanych właściwości użytkowych w odniesieniu do zasadniczych charakterystyk wyrobu, będzie mógł informować o tych właściwościach, jeżeli zostały one określone w krajowej deklaracji właściwości użytkowych. Przez umieszczenie lub zlecenie umieszczenia znaku budowlanego na wyrobie budowlanym producent ponosił będzie odpowiedzialność za zgodność tego wyrobu z deklarowanymi właściwościami użytkowymi oraz wymaganiami określonymi w przepisach prawa.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 3, który wszedł w życie z dniem 14 sierpnia 2015 roku oraz art. 1 pkt 5, pkt 6 lit. a–e, pkt 7 w części dotyczącej art. 9 ust. 1–8 ustawy wymienionej w art. 1 oraz pkt 8, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
źródło: www.prezydent.pl
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)