Prawo spadkowe: nowelizacja KC podpisana przez Prezydenta
2015-05-12 15:39
Przeczytaj także: TOP 10 zmian w prawie w 2015 roku
Ustawa o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Bośnią i Hercegowiną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
W dniu 8 kwietnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Bośnią i Hercegowiną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Sarajewie dnia 4 czerwca 2014 r.
W nowej Konwencji zmieniono definicję należności licencyjnych, w celu bezspornego objęcia tą definicją oprogramowania komputerowego. Co do zasady, uposażenia pracowników najemnych mających miejsce zamieszkania w jednym państwie i zatrudnionych w drugim państwie, mogą być w nim opodatkowane, jeżeli pobyt w tym państwie trwa dłużej niż 183 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym. Konwencja oddzielnie reguluje zarobki dyrektorów, artystów i sportowców. Świadczenia emerytalne bądź rentowe opodatkowane będą w miejscu rezydencji.
Ustawa o ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej.
W dniu 10 kwietnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, podpisanej w Warszawie w dniu 28 października 2014 r..
Europejska Organizacja Badań Astronomicznych jest organizacją międzynarodową, ustanowioną Konwencją o utworzeniu Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej wraz ze stanowiącym załącznik do niej Protokołem Finansowym sporządzoną w Paryżu w dniu 5 października 1962 r. Zasady działania Organizacji reguluje Protokół w sprawie Przywilejów i Immunitetów Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, sporządzony w Paryżu w dniu 12 lipca 1974 r.
Umowa podlegająca ratyfikacji określa zobowiązania Rzeczypospolitej Polskiej o charakterze finansowym a Konwencja określa zasady wykorzystania wkładów finansowych państw Stron Konwencji zarówno na opłacenie dostępu do istniejącej już infrastruktury badawczej (specjalny wkład), rozbudowę istniejących lub budowę nowych instrumentów badawczych, jak i na ich wykorzystywanie w realizacji programów naukowych (wkład roczny).
Nowelizacja ustawy o emeryturach o rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W dniu 13 kwietnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Nowelizacją wprowadzono:
- przy obliczaniu wysokości emerytury - możliwość stosowania tablic trwania życia obowiązujących w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny (tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ogłaszane są corocznie od roku 1999; dane w nich zawarte mają wpływ na wysokość emerytury);
- dla osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r., które pobierały wcześniejsze emerytury – możliwość obliczania wysokości emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, zgodnie z nowymi zasadami, przy jednoczesnym pomniejszeniu podstawy obliczania emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur;
- możliwość ponownego przeliczenia emerytury osobom, wobec których miało zastosowanie ograniczenie podstawy wymiaru emerytury do 250% przeciętnego wynagrodzenia i którym przed dniem 1 stycznia 1999 r. odprowadzano składki od całego wynagrodzenia, przekraczającego 250% przeciętnego wynagrodzenia, które były aktywne zawodowo po uzyskaniu prawa do tych świadczeń;
- przy ustalaniu kapitału początkowego – uregulowanie, na podstawie którego okres urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem, traktuje się jako okres składkowy;
- przy ustalaniu kapitału początkowego – zaliczenie całego okresu nauki w szkole wyższej w stosunku do ubezpieczonych, wobec których dotychczas ma zastosowanie (zawarte w art. 5 ust. 2) ograniczenie okresu nieskładkowego do wymiaru 1/3 okresu składkowego.
Ustawa weszła w życie z dniem 1 maja 2015 roku.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)