eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieNowa ustawa konsumencka czyli small business bez ochrony?

Nowa ustawa konsumencka czyli small business bez ochrony?

2014-12-05 09:42

Przeczytaj także: Kupujesz w sieci? Nowa ustawa konsumencka już obowiązuje


Mali przedsiębiorcy jak duże koncerny


Nowe przepisy, które zwiększają ochronę konsumentów, nie obejmują małych przedsiębiorców. I to mimo że w preambule unijnej Dyrektywy o prawach konsumenta (którą do polskiego prawa implementuje Ustawa o prawach konsumenta) zostało zapisane, że należy ją stosować także w przypadku małych przedsiębiorcach, o ile w przypadku zawartej umowy „cel handlowy jest do tego stopnia ograniczony, że nie jest dominujący w ogólnym kontekście umowy”.

Chodzi o sytuacje, w których przedsiębiorca dokonuje zakupów na firmę, ale nabywane towary czy usługi nie stanowią podstawy działalności. Chodzi np. o zakup odkurzacza do biura czy drukarki, potrzebnej do drukowania faktur. Według obecnych przepisów nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca kupi jeden odkurzacz, potrzebny wyłącznie do sprzątania biura, czy tysiąc, aby je później odsprzedać bo zajmuje się handlem odkurzaczami.

Na dodatek wszystkie czynności, jakie przedsiębiorca kupujący odkurzacz do sprzątania biura, są takie same jak te, których dokonuje konsument – zwłaszcza, gdy robi to przez internet. Jego działanie nie różni się niczym od działań konsumenta, z tym że w trakcie całego procesu ten ostatni ma szeroki zakres ochrony, a przedsiębiorca chroniony nie jest. Tymczasem, według zamysłu stojącego za zapisem w preambule, on również powinien korzystać z ochrony chyba że dokonuje zakupów wyłącznie w celach handlowych, np. po to, aby nabyte towary później odsprzedać.

Efekt jest taki, że w razie nieprzemyślanego zakupu mały przedsiębiorca nie może się z niego później wycofać. Na dodatek duże firmy czy inni przedsiębiorcy nie muszą go informować o przysługujących mu prawach. Polski ustawodawca przyjął założenie, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, na przykład fryzjer czy mechanik, ma taką samą wiedzę na temat przepisów dotyczących sprzedaży, jak choćby duże koncerny.

Marek Siudaj,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Okropne zmiany

    TusiaOla / 2014-12-09 11:21:30

    Te zmiany to coś niemożliwego. Szczerze powiedziawszy, obawiam się końca roku. Spokojny na pewno nie będzie... Nie dość, że w swoim e-sklepie miałem już kiedyś klauzule niedozwolone, to jeszcze teraz te zmiany, które jeszcze bardziej umacniają pozycję konsumentów. Chyba konieczny będzie jakiś audyt regulaminu... Znacie jakieś bezpłatne? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: