eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuRenta socjalna dla czasowo przebywających poza granicami

Renta socjalna dla czasowo przebywających poza granicami

2014-09-05 00:11

Przeczytaj także: Odroczenie obowiązku szkolnego - zmiany


Ustawa o petycjach.


W dniu 27 sierpnia 2014 roku Bronisław Komorowski podpisał także ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w ustawie:
  1. petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów;
  2. organami do których można wnieść petycję są organy władzy publicznej, a także organizacje lub instytucje społeczne w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej;
  3. petycja może być złożona zarówno w interesie publicznym, jak i podmiotu wnoszącego petycję oraz podmiotu trzeciego, za jego zgodą;
  4. przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
Analogicznie do postanowień Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 3 ustawy stanowi, że o tym, czy pismo jest petycją, decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna. Petycję składa się do organu w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej (mailem, faksem, pocztą elektroniczną). W przypadku składania petycji w interesie podmiotu trzeciego, podmiot ten musi wyrazić zgodę na złożenie petycji w jego interesie; zgoda jest dołączana do petycji. W przypadku w którym petycja zostanie skierowana do podmiotu niewłaściwego do jej rozpatrzenia, adresat petycji, który jest niewłaściwy, został zobowiązany do jej przekazania niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, do podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji, zawiadamiając o tym równocześnie podmiot wnoszący petycję.

Petycja powinna zostać rozpatrzona przez organ bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące w przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję uniemożliwiających rozpatrzenie petycji w terminie.

Ustawa zawiera również rozwiązania regulujące przypadki składania dalszych petycji dotyczących tej samej sprawy. W przypadku petycji wielokrotnej, jeżeli w ciągu miesiąca od otrzymania petycji przez podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji składane są dalsze petycje, podmiot ten może zarządzić łączne rozpatrywanie petycji. Na stronie internetowej podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji lub urzędu go obsługującego ogłasza się okres oczekiwania na dalsze petycje nie dłuższy niż 2 miesiące, licząc od dnia ogłoszenia. Bez rozpatrzenia można pozostawić petycję złożoną w sprawie, która była przedmiotem petycji już rozpatrzonej przez podmiot, jeżeli w petycji nie powołano się na nowe fakty lub dowody nieznane podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia petycji.

O sposobie załatwienia petycji wraz z uzasadnieniem informuje się wnioskodawcę w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Zmiana ustawy Prawo atomowe.


W dniu 27 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo atomowe.

Nowelizacja stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Ustawa znosi obowiązek posiadania certyfikatów Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia przez fizyków medycznych oraz modyfikuje listę podmiotów uprawnionych do kontroli urządzeń radiologicznych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.


W dniu 28 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał również ustawę z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.

Podstawowym celem ustawy jest implementacja do przepisów o podatku od towarów i usług zmian wprowadzonych aktami prawa unijnego, tj. dyrektywą Rady 2013/61/UE z dnia 17 grudnia 2013 r. zmieniającą dyrektywy 2006/112/WE i 2008/118/WE w odniesieniu do francuskich regionów najbardziej oddalonych, a w szczególności Majotty oraz dyrektywą Rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług.

Decyzją z dnia 11 lipca 2012 r. Rada Europejska postanowiła, że od 1 stycznia 2014 r. Majotta będzie posiadała status regionu najbardziej oddalonego w rozumieniu art. 349 TFUE, zamiast statusu kraju i terytorium zamorskiego w rozumieniu art. 355 ust. 2 tego Traktatu. Wyłączenie Majotty z terytorialnego zakresu stosowania dyrektyw dotyczących VAT zrodziło konieczność dostosowania przepisów prawa krajowego poszczególnych państw członkowskich, w tym także ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem przepisu o wyłączeniu z terytorium Unii Europejskiej francuskich terytoriów wskazanych w TFUE, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2014 r. oraz przepisów przejściowych umożliwiających rejestrację dla celów procedur szczególnych, których wejście w życie określono na dzień 1 października 2014 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: