eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeZawieszenie działalności nie dla każdego

Zawieszenie działalności nie dla każdego

2014-06-06 10:46

Zawieszenie działalności nie dla każdego

Zawieszenie nie przysługuje wszystkim przedsiębiorcom © alphaspirit - Fotolia.com

Prowadzisz firmę, która przeżywa trudne chwile? Nie musisz od razu zwijać żagli tylko poczekać na lepsze wiatry. To możliwe pod warunkiem, że zdecydujesz się na zawieszenie działalności gospodarczej. Poniżej wyjaśniamy kto i na jakich warunkach może skorzystać z takiego rozwiązania.

Przeczytaj także: Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

Ostatni ranking Banku Światowego „Doing Business 2014” pokazał, że wśród 189 przebadanych państw Polska znajduje się na 45 miejscu jeżeli chodzi o łatwość prowadzeniu biznesu. W porównaniu z poprzednią edycją badania zaliczyliśmy awans o 10 oczek. Do ideału daleko, ale polscy przedsiębiorcy mogą na szczęście skorzystać z kilku przywilejów, które pomogą im przetrwać trudne chwile. Jednym z nich jest możliwość tzw. zawieszenia działalności gospodarczej.

Zawieszenie nie dla wszystkich

Na początek trzeba zaznaczyć, że zawieszenie nie przysługuje wszystkim przedsiębiorcom. Z tej opcji korzystać mogą tylko jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy po pierwsze posiadają wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a po drugie nie zatrudniają pracowników na umowy o pracę.
– Osoba zawieszająca działalność nie przestaje być przedsiębiorcą, a samo zawieszenie polega na czasowym zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Właściciele firm powinni pamiętać, że jeżeli nie wznowią działalności przed upływem tych 24 miesięcy wówczas ich wpis zostanie wykreślony w CEIDG – zaznacza mec. Syryca.

„Wnioskowanie” i przywileje

Wniosek o zawieszenie (i wznowienie działalności) można złożyć na dwa sposoby – online, bądź też w urzędzie gminy lub miasta (osobiście albo za pomocą listu poleconego). To urząd zobowiązany jest powiadomić o zawieszeniu działalności ZUS i Urząd Skarbowy. W trakcie trwania okresu zawieszenia przedsiębiorca może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Oprócz tego prawo pozwala mu przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, a także zbywać środki trwałe i wyposażenie. Co ważne osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Zawieszenie nie przysługuje wszystkim przedsiębiorcom

Z tej opcji korzystać mogą tylko jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy po pierwsze posiadają wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a po drugie nie zatrudniają pracowników na umowy o pracę.


Zawieszenie i ograniczenie

Zawieszenie działalności wiąże się też z pewnymi ograniczeniami i obowiązkami. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać zawieszonej działalności gospodarczej ani osiągać z niej bieżących przychodów. Przepisy zobowiązują go też do regulowania zobowiązań, które powstały przed datą zawieszenia oraz do uczestnictwa w postępowaniach sądowych, administracyjnych i podatkowych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem. Co ciekawe, taki przedsiębiorca może być też poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: