eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUsprawiedliwianie nieobecności w pracy po zmianach

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy po zmianach

2014-02-10 11:43

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy po zmianach

Choroba niani lub opiekuna uzasadnia nieobecność pracownika © Oksana Kuzmina - Fotolia.com

Od 22 listopada 2013 roku obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Są one związane z nowymi okolicznościami uzasadniającymi nieobecności, tj. zamknięciem klubu dziecięcego, chorobą niani oraz chorobą opiekuna dziennego.

Przeczytaj także: Zaświadczenie lekarskie usprawiedliwia nieobecność w pracy

21 listopada 2013 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc 22 listopada 2013 r.

Nowe podstawy przyznania zasiłku nie miały odzwierciedlenia w rozporządzeniu

Wydanie wspomnianego rozporządzenia jest związane ze zmianą art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która nastąpiła 13 lipca 2013 r. Wskutek tej zmiany, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola oraz szkoły, do których uczęszcza dziecko także w razie:
  • nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego,
  • choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, sprawującej opiekę nad dzieckiem,
  • choroby dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
W stanie prawnym, obowiązującym do 21 listopada, brakowało uregulowań określających rodzaje dokumentów stanowiących podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy związanej z ww. okolicznościami.

fot. Oksana Kuzmina - Fotolia.com

Choroba niani lub opiekuna uzasadnia nieobecność pracownika

Nowelizując rozporządzenie, dodano (w § 3 pkt 3a zmienianego rozporządzenia) jako jeden z dowodów usprawiedliwiających nieobecność, oświadczenie pracownika o chorobie niani lub dziennego opiekuna.


Zamknięcie klubu dziecięcego usprawiedliwi nieobecność

§ 3 pkt 3 zmienianego rozporządzenia został uzupełniony poprzez dodanie okoliczności polegającej na zamknięciu klubu dziecięcego do katalogu sytuacji uzasadniających nieobecność. W aktualnym stanie prawnym dowodem usprawiedliwiającym nieobecność jest więc (w przywołanej jednostce redakcyjnej rozporządzenia) oświadczenie pracownika – w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

Również choroba niani lub opiekuna uzasadnia nieobecność pracownika

Nowelizując rozporządzenie, dodano (w § 3 pkt 3a zmienianego rozporządzenia) jako jeden z dowodów usprawiedliwiających nieobecność, oświadczenie pracownika o chorobie niani lub dziennego opiekuna. Dodatkowo pracownik będzie musiał w tej sytuacji przedstawić kopię dokumentu wystawionego przez lekarza, tj.:
  • kopię zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (czyli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny),
  • albo kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, stwierdzającego niezdolność do pracy niani lub dziennego opiekuna, potwierdzonego przez pracownika za zgodność z oryginałem – w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 lub dziennego opiekuna, sprawujących opiekę nad dzieckiem.
Punkt dotyczący zaświadczeń lekarskich - w zmodyfikowanym kształcie

Przy okazji nowelizacji, doprecyzowano także dowód wymieniony w § 1 pkt 1 nowelizowanego rozporządzenia w postaci zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, wystawionego zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy. Po zmianach rozporządzenie jako dowód wymienia zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. zaświadczenie lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny).

Podstawa prawna:
  • § 1 i § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 listopada 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 1359)
  • art. 3 ustawy z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 747),

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: