eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop rodzicielski

Urlop rodzicielski

2013-09-06 10:35

Przeczytaj także: Zasiłek macierzyński: komu i w jakim wymiarze?


Przykład:
Pracownicy udzielono urlopu rodzicielskiego w pełnym 26-tygodniowym wymiarze na jej pisemny wniosek złożony tydzień po porodzie. Obecnie jednak pracownica chce zrezygnować z 20 tygodni tego urlopu. Nie jest to dopuszczalne, ponieważ jedna część urlopu może obejmować minimum 8 tygodni. Jest to zatem minimalny wymiar urlopu rodzicielskiego jaki musi wykorzystać pracownica. Alternatywa jest rezygnacja z tego urlopu w całości.

Przykład:
Pracownica chce zrezygnować z urlopu rodzicielskiego po wykorzystaniu pierwszych 3 miesięcy tego urlopu. Nie jest to dopuszczalne, ponieważ wykorzystana część urlopu musi obejmować pełne tygodnie, a nie miesiące. Pracownica może natomiast zrezygnować z tego urlopu, jeżeli w pierwszej części wykorzysta np. 13 lub tygodni tego urlopu.

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który przejął od pracownicy-matki urlop rodzicielski także może zrezygnować z korzystania z części tego urlopu, a ponieważ urlop ten może być wykorzystany w trzech częściach, to on także może następnie zrezygnować z tego urlopu. Wówczas trzecią część urlopu może wykorzystać pracownica. Jednakże każda z tych części urlopu musi obejmować co najmniej 8 tygodni.


Przykład:
Pracownicy udzielono urlopu rodzicielskiego w pełnym 26-tygodniowym wymiarze na jej pisemny wniosek złożony tydzień po porodzie. Obecnie jednak pracownica zamierza wykorzystać tylko pierwszych 8 tygodni tego urlopu i powrócić do pracy, a pozostałą część urlopu chce przejąć pracownik-ojciec dziecka. Zatem oboje muszą złożyć w swoich pracodawców wnioski (na piśmie i z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem): pracownica w sprawie rezygnacji z części tego urlopu, a pracownik – o udzielenie mu pozostałej części urlopu. Nie oznacza to, że urlop musi do końca wykorzystać pracownik, bowiem może on być wykorzystany w trzech częściach. Zatem jeżeli pracownik zrezygnuje z części urlopu, to resztę urlopu może przejąć pracownica. Jednak zarówno druga część wykorzystana przez pracownika, jak i trzecia część wykorzystana przez pracownicę musza obejmować minimum 8 tygodni. Gdyby pracownik wykorzystał np. 11 tygodni urlopu, to do wykorzystania pozostałoby już tylko ostatnich 7 tygodni urlopu, a to za mało na jedną część. W efekcie albo pracownik wykorzystywałby te 7 tygodni (w ramach drugiej części urlopu) albo przepadłyby one.

Podstawa prawna:
Art. 1821a Kodeksu pracy

fot. mat. prasowe

„Urlopy rodzicielskie i zasiłki macierzyńskie”, Wydawnictwa C.H. Beck.

Książka jest przewodnikiem po problemach związanych z urlopem rodzicielskim i nowych uprawnieniach pracownika.


Artykuł pochodzi z książki „Urlopy rodzicielskie i zasiłki macierzyńskie”, Wydawnictwa C.H. Beck.
Więcej informacji:
http://www.sklep.beckinfobiznes.pl/Urlopy-rodzicielskie-i-zasilki-macierzynskie,product641.html

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: