eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuUbezpieczenia OC: kiedy po odszkodowanie?

Ubezpieczenia OC: kiedy po odszkodowanie?

2013-08-13 11:08

Przeczytaj także: 5 błędów przy zgłaszaniu szkody z ubezpieczenia OC


Do odszkodowania jeden, drugi, trzeci krok

Kiedy podjąć działania związane z ubieganiem się o odszkodowanie z OC sprawcy? Najlepiej już na miejscu zdarzenia. W chwili nieszczęśliwego wypadku wykonajmy kilka zdjęć dokumentujących szkody, np. zniszczonego pojazdu czy ubrania. Uzyskajmy również pisemne oświadczenie sprawcy o przyznaniu się do winy.

Takie oświadczenie powinno zawierać szczegółowy przebieg i przyczynę wypadku, dokładne dane osób poszkodowany w czasie zdarzenia (łącznie z opisem odniesionych obrażeń), dane sprawcy zdarzenia (łącznie z danymi pojazdu sprawcy oraz dokładną nazwą i numerem polisy OC) oraz dane ewentualnych świadków wypadku – radzi ekspert z noRisk. Jeśli jednak sprawca nie poczuwa się do winy lub też trudno ją jednoznacznie stwierdzić, wezwijmy policję. Taki obowiązek spoczywa na nas również wtedy, gdy w wypadku uczestniczą ranni i ofiary śmiertelne lub gdy dojdzie do przestępstwa, np. sprawca będzie pod wpływem alkoholu. Kolejny krok to niezwłoczne zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Jako podstawę roszczeń warto mieć w zanadrzu rachunki za leki i wizyty czy bilety lub paragony dokumentujące dojazdy. Z kolei w razie uszkodzenia auta, należy wstrzymać się z naprawą do czasu oględzin pojazdu przez ubezpieczyciela. A jeśli otrzymamy odpowiedź odmowną? Pozostaje nam krok trzeci – odwołanie.

Co jest ważne, gdy OC jest nieważne?

Ponoć nieszczęścia chodzą parami, a wypadek może też pociągnąć za sobą przykry przypadek – sprawca nie ma aktualnego ubezpieczenia OC. I co wtedy? Na szczęście istnieje wyjście awaryjne z tej sytuacji. Poszkodowany ma bowiem prawo wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wówczas to UFG ma wypłacić mu równowartość poniesionych strat materialnych lub kosztów leczenia i rehabilitacji. Jeśli jednak poszkodowany w wypadku samochodowym posiada polisę auto casco, to z tego źródła otrzyma fundusze na naprawę pojazdu, zaś UFG zrekompensuje jedynie dodatkowe koszty, np. utracone zniżki w AC. Do jakich drzwi zapukać, ubiegając się o odszkodowanie tą drogą? O dziwo nie do UFG, bo instytucja ta nie posiada oddziałów, lecz do dowolnej firmy ubezpieczeniowej oferującej OC. Ta prześle dokumenty dalej i przeprowadzi likwidację szkody.

Ugoda – zgoda czy szkoda?


Towarzystwo ubezpieczeniowe może również przedstawić poszkodowanemu kuszącą propozycję ugody z gwarancją gotówki od ręki. Czy warto z niej skorzystać?

Wszystko zależy od rodzaju szkody oraz jej wielkości. W przypadku szkód, gdzie doszło do poważnych obrażeń ciała, podpisywanie ugody na samym początku leczenia, nie znając dokładnie konsekwencji powypadkowych, wydaje się lekkomyślne i nie jest wskazane. Natomiast w przypadku szkód mniejszych, gdzie obrażenia są niewielkie, a rokowania są dobre i leczenia dobiega końca lub już się zakończyło, podpisanie ugody po wcześniejszym przeprowadzeniu negocjacji może być korzystne dla poszkodowanego – radzi specjalista do spraw odszkodowań z noRisk. Podpisanie ugody oznacza jednak rezygnację z dalszych roszczeń. Ponadto z umowy tej bardzo trudno się wycofać. Dlatego też droga na skróty nie zawsze się opłaca. A pełne odszkodowanie z OC zwykle jest naprawdę w zasięgu naszej ręki.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: