Prawo geologiczne i górnicze - nowelizacja
2013-06-20 00:30
Przeczytaj także: Tylko nowe szkody górnicze z prawem wyboru sposobu naprawienia szkody
6. Podniesione zostaną stawki opłat eksploatacyjnych dla gazu ziemnego wysokometanowego- do 24 zł/tys. m3, gazu ziemnego pozostałego- do 20 zł/tys. m3 oraz ropy naftowej- do 50 zł/tonę.
Jednocześnie zmianie ulegnie sposób podziału dochodów z tytułu opłat. Obecnie 60% wpływów stanowi dochód gminy, a 40%- dochód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami, gmina utrzyma swój procentowy udział we wpływach z tytułu opłat, ale ulegnie zmniejszeniu udział NFOŚiGW na rzecz powiatu i województwa, z których każde otrzymywać będzie po 15 %. W założeniu, nowe stawki opłat eksploatacyjnych mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.
Zgodnie z założeniami nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, poziom łącznych obciążeń fiskalnych (wszelkich opłat, które ponosić musi przedsiębiorca na rzecz organów państwowych) nie może przekroczyć 40% dochodów brutto. Zdaniem autorów ustawy, tak ukształtowane obciążenie ma zapewnić konkurencyjność Polski względem innych państw.
7. Zmianie ulegną formalne wymagania co do dokumentacji, do której sporządzania przedsiębiorca jest zobowiązany. Obecna dokumentacja geologiczna złoża węglowodorów i projekt zagospodarowania złoża zostaną zastąpione przez dokumentację geologiczno- inwestycyjną, która zawierać będzie elementy obu powyższych dokumentacji.
Na podstawie nowelizacji ustawy, okres przez który przedsiębiorcy przysługiwać będzie wyłączne prawo do korzystania z informacji geologicznej skrócony zostanie z 5 lat do 2 lat. Zmiana ta powiązana jest ze skróceniem okresu, w którym przedsiębiorca, który rozpoznał złoże kopaliny, może żądać ustanowienia na jego rzecz użytkowania górniczego (o czym mowa była w pkt 1.).
8. Zgodnie z planowaną nowelizacją art. 108 p.g.g., informacja zawarta w planie ruchu zakładu górniczego oraz planie ruchu zakładu górniczego związanego z wydobywaniem węglowodorów ze złóż, a dotycząca składu płynu szczelinującego nie stanowi tajemnicy przedsiębiorstwa.
Tym samym każdy, w trybie przewidzianym dla uzyskiwania informacji publicznej, będzie mógł poznać jego skład w zakresie, w jakim został on przekazany przez przedsiębiorcę organowi nadzoru górniczego.
9. Według nowelizacji, uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych będzie wymagane nie przed udzieleniem koncesji, jak to ma miejsce obecnie, ale przed etapami późniejszymi- uzyskaniem decyzji zatwierdzającej plan ruchu dla wykonania robót geologicznych służących poszukiwaniu lub rozpoznaniu złóż kopalin oraz przed uzyskaniem decyzji inwestycyjnej.
Przeczytaj także:
Zimą ucierpimy przez embargo na gaz i ropę z Rosji?
1 2
Więcej na ten temat:
prawo geologiczne i górnicze, roboty geologiczne, gaz ziemny, kopaliny, górnictwo, wydobycie węglowodorów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)