Tworzenie programów komputerowych: aspekty prawne
2013-05-11 00:18
Przeczytaj także: Prawa autorskie do programów komputerowych
Pewne problemy z prawami do programów komputerowych mogą się pojawić w przypadku, gdy programista do tworzenia własnego oprogramowania używa innych aplikacji, skryptów, gotowych fragmentów kodu źródłowego, itp. Wtedy w pierwszej kolejności należy ocenić czy dane aplikacje lub komponenty programistyczne (skrypty, kody) mogą być wykorzystywane do tworzenia nowego oprogramowania. Jeśli tak – to należy także określić w jakim zakresie mogą być one wykorzystane. Ma to doniosłe znaczenie, gdyż przy używaniu innych programów czy komponentów, może dojść do naruszenia zasad korzystania z nich. Zalecane jest więc zbadanie, na co zezwala licencja na korzystanie z danego programu czy skryptu, zanim zostanie on użyty do stworzenia nowego programu komputerowego. Dość powszechnie dostępne są narzędzia programistyczne, które udostępniane są na zasadzie licencji typu „open-source”. Są to tzw. „wolne licencje” pozwalające na darmowe wykorzystywanie programów im podlegających, często jednak pod warunkiem, że powstałe na bazie tych programów nowe oprogramowanie będzie dalej bezpłatnie rozpowszechniane w celu umożliwienia korzystania z niego przez inne osoby. Narzędzia na licencji open-source, przeważnie mogą być wykorzystywane (implementowane) w nowym oprogramowaniu. Skutki prawne takich działań mogą być jednak różne. W przypadku użycia w nowo tworzonym oprogramowaniu kodu źródłowego, który podlega licencji open-source typu copyleft (np. licencja GNU GPL), to nowe oprogramowanie powinno być dalej rozpowszechniane nieodpłatnie. Takie obwarowania nie będą mieć jednak najczęściej zastosowania, jeśli do tworzenia nowego oprogramowania wykorzystane zostaną komponenty na licencji open-source typu non-copyleft (np. licencja BSD). Wówczas oprogramowanie powstałe z użyciem takich komponentów co do zasady będzie mogło być rozpowszechnianie komercyjnie (odpłatnie). Tworząc nowe oprogramowanie z użyciem określonych narzędzi programistycznych, warto jednak za każdym razem zweryfikować, czy późniejsze wykorzystywanie tego oprogramowania, nie będzie podlegać ograniczeniom z uwagi na dozwolony zakres wykorzystania narzędzi użytych do stworzenia nowego programu.
Ważne!
Prowadząc działalność programistyczną i korzystając z pomocy programistów, dany przedsiębiorca powinien co najmniej:
- korzystać z pomocy programistów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
- uregulować w sposób właściwy kwestie nabycia autorskich praw majątkowych do tworzonych programów od programistów, z którymi łączą go umowy cywilnoprawne,
- w miarę możliwości szczegółowo zweryfikować proces tworzenia danego programu komputerowego i ocenić czy późniejsze wykorzystywanie powstałego programu nie podlega ograniczeniom.
Przedstawione wyżej kwestie są bardzo istotne z punktu widzenia każdej firmy informatycznej, w ramach której tworzone są programy, a zwłaszcza gdy oprogramowanie to jest tworzone na zamówienie dla osób trzecich. Warto bowiem aby każda firma informatyczna odpowiednio zapewniła sobie prawa autorskie do programów komputerowych tworzonych w ramach jej działalności. Pozwoli to na zgodne z prawem późniejsze wykorzystywanie tego oprogramowania lub jego udostępnianie klientom.
Marcin Berlak, radca prawny
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)