eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeNowe przepisy dotyczące transportu drogowego

Nowe przepisy dotyczące transportu drogowego

2013-04-19 09:34

Nowe przepisy dotyczące transportu drogowego

Nowe przepisy dotyczące transportu drogowego © wellphoto - Fotolia.com

Ustawa z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, po podpisaniu przez Prezydenta, wejdzie w życie w zasadzie po upływie 90 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Przeczytaj także: Dla kogo certyfikat kompetencji zawodowych?

Krótszy, 60-dniowy termin wejścia w życie przewidziano zaś dla przepisów implementujących postanowienia dyrektywy 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego.

Nowelizacja dostosowuje ustawodawstwo krajowe do przepisów unijnych w zakresie warunków dostępu do zawodu przewoźnika drogowego oraz zasad wykonywania przewozów drogowych. Zgodnie z nowymi przepisami wykonywanie krajowego transportu drogowego (także autokarem bądź autobusem) wymagać będzie uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, a wykonywanie transportu międzynarodowego odpowiedniej licencji wspólnotowej. Udzielaniem, odmową, zmianą, zawieszeniem lub cofnięciem zezwolenia będzie zajmował się starosta właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy, zaś w sprawach dotyczących ubiegania się o licencję wspólnotową – Główny Inspektor Transportu Drogowego.

fot. wellphoto - Fotolia.com

Nowe przepisy dotyczące transportu drogowego

Zgodnie z nowymi przepisami wykonywanie krajowego transportu drogowego (także autokarem bądź autobusem) wymagać będzie uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, a wykonywanie transportu międzynarodowego odpowiedniej licencji wspólnotowej.


Ustawa dodaje też do obowiązujących przepisów nowy rozdział, w którym określono czas pracy kierowców. Średni tygodniowy czas ich pracy nie będzie mógł przekroczyć 48 godzin. Kontrola czasu pracy kierowców i orzekanie ewentualnych kar finansowych należeć będzie zaś do zadań Inspekcji Transportu Drogowego.

Jedna z senackich poprawek objęła przepisami przejściowymi ustawy licencje na wykonywanie transportu drogowego taksówką. Przesądzono więc o utrzymaniu ważności dotychczasowych licencji „taksówkowych” oraz o możliwości wydania nowej licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, w sytuacji, gdy przedsiębiorca złożył przed dniem wejścia w życie nowej ustawy, wniosek o przedłużenie uprawnień przewozowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: