eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneE-sądy do poprawki

E-sądy do poprawki

2013-03-27 00:20

Przeczytaj także: E-sąd nie zawsze sprawiedliwy


Egzekucja – stop!

Bardzo pozytywnie również należy odnieść się do propozycji zawieszenia postępowania egzekucyjnego w przypadku, gdy prowadzone jest ono na podstawie orzeczenia, które stało się prawomocne na skutek doręczenia przez awizo. Wątpliwości budzi jedynie konieczność uzyskania przez pozwanego, przed złożeniem wniosku o zawieszenie postępowania, zaświadczenia z sądu o takim właśnie sposobie doręczenia. Jak wynika z mojego dotychczasowego doświadczenia, uzyskanie takiego zaświadczenia nie będzie możliwe od ręki. Zwłaszcza obecnie, gdy w sądach zamykane są sekretariaty, a tworzone biura obsługi interesanta. W tej sytuacji wątpliwe jest, czy rzekomy dłużnik zdoła uzyskać takie zaświadczenie przed wyegzekwowaniem przez komornika należności. W szczególności, gdy egzekucja zostanie skierowana do jego rachunku bankowego.

Słusznie jednak ustawodawca chce wprowadzić obowiązek informowania dłużników przez komornika o przysługujących im uprawnieniach, w szczególności o uprawnieniu do wystąpienia do sądu o ww. zaświadczenie oraz możliwości złożenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Tylko „świeże” długi

Wprowadzenie ograniczenia w dochodzeniu przed e-sądem roszczeń, które stały się wymagalne nie wcześniej niż przed 3 laty, nie wydaje się być natomiast dobrym pomysłem. Lepsza mogłaby okazać się regulacja zakazująca sądom wydawania nakazów zapłaty w sytuacji, gdy dochodzone roszczenie jest w sposób oczywisty przedawnione.

Wymagalność numeru PESEL niezgodna z konstytucją?

Z zaproponowanych zmian negatywnie należy odnieść się również do konieczności wskazania w pozwie numeru PESEL. Oceniając tę propozycję pod względem zgodności z konstytucją, można mieć wątpliwości, czy nie pozbawia ona prawa do sądu. W przypadku, gdy będziemy chcieli dochodzić roszczenia przeciwko osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, a nie będziemy znali jej numeru NIP (aktualnie nie ma obowiązku jego posiadania), pojawi się problem wskazania numeru PESEL. Przeszkoda ta może okazać się niemożliwa do pokonania, gdyż obecne regulacje prawne nie umożliwiają łatwego dostępu do takich danych jak numer PESEL lub NIP.

Grzegorz Witczak, adwokat i dyrektor w

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: