Praca kontraktowa w branży IT
2013-01-11 00:12
Przeczytaj także: Poszukiwani wyspecjalizowani pracownicy IT
– Współpraca z agencją zatrudnienia niesie z sobą istotną korzyść, – wyjaśnia Dagmara Wilińska. – W przypadku podpisania umowy z bezpośrednim z pracodawcą, pracownik jest odpowiedzialny absolutnie za wszystko. Tymczasem przy współpracy z agencją zatrudnienia, może otrzymać wsparcie podczas zakładania działalności gospodarczej lub przy wyborze opodatkowania. Również po ukończenia projektu, jeśli obie strony wyrażą zgodę i ich oczekiwania będą spełnione, będzie mógł liczyć na zapewnienie mu kolejnego serwisu na świadczenie usług, – kontynuuje Wilińska. – Współpracujący z agencją zatrudnienia kontraktorzy mogą też zazwyczaj korzystać z podobnych bonusów, co pozostali pracownicy agencji. Należą do nich takie przydatne udogodnienia, jak chociażby dostęp do tańszego prywatnego ubezpieczenia medycznego, kart sportowych czy też platform szkoleniowych.
Współpraca w oparciu o kontrakt to dobre rozwiązanie dla firm zagranicznych, które otwierają oddział w Polsce i nie posiadają jeszcze osobowości prawnej na danym terenie, a zależy im na prężnym rozpoczęciu działalności. Pracodawcami, którzy korzystają z kontraktowej formy współpracy są również firmy, które mają do wykonania projekt lub też kilka projektów w określonym czasie, nie posiadają jednak zasobów ludzkich pozwalających zrealizować wyznaczone zadania w odpowiednim terminie. Kontraktowa forma współpracy pozwala na zoptymalizowanie kosztów administracyjno-kadrowych dla takiego pracodawcy. Pracownik kontraktor natomiast zachowuje pełne prawo do świadczeń zdrowotnych i emerytalnych poprzez opłacenie składek na ZUS, inaczej niż ma to miejsce w przypadku umowy o dzieło czy też zlecenie.
W celu zwiększenia efektywności, przy zachowaniu optymalnego czasu realizacji celów, chcące zatrudnić pracowników kontraktowych przedsiębiorstwa często zwracają się do agencji zatrudnienia. Podpisując z nią umowę na realizację projektu, świadczenie serwisu, przekazują agencji odpowiedzialność za przeprowadzenie rekrutacji i selekcji potencjalnych pracowników. Agencja zatrudnienia staje się także stroną, która dba o zachowanie reguł prawnych i organizacyjnych nie tylko przy zatrudnianiu, ale także w trakcie współpracy.
W przypadku pracowników działów IT znaczącą korzyścią w przypadku korzystania z wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia jest również dostęp do obszernej bazy kandydatów z tego sektora, na których popyt cały czas się utrzymuje.
Przeczytaj także:
Kariera w IT musi być przemyślana
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)