eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeSkarga na orzeczenie referendarza sądowego

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego

2012-12-24 10:45

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego © apops - Fotolia.com

Referendarze sądowi, mogą wykonywać czynności w zakresie orzekania i wydawania zarządzeń w sprawach cywilnych jeżeli możliwość taką dopuszczają przepisy szczególne.

Przeczytaj także: Referendarz sądowy - uprawnienia

W obowiązującym stanie prawnym do kompetencji referendarzy sądowych należy m.in.
  • wydawanie nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym;
  • dokonywanie wpisów w księgach wieczystych oraz wykonywanie innych czynności w sprawach dotyczących tych wpisów;
  • dokonywanie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz wykonywanie innych czynności w postępowaniu rejestrowym, z wyłączeniem prowadzenia rozprawy;
  • nadawanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym;
Do zadań referendarzy należy również orzekanie o obciążających strony kosztach procesu, orzekanie o zwolnieniu od kosztów sądowych, ustanowieniu lub odmowie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego oraz ustalanie należności dla świadków, biegłych i stron;

Powyższe wyliczenie stanowi tylko niektóre z czynności przekazanych ustawowo referendarzom.

fot. apops - Fotolia.com

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego

Na orzeczenia referendarza sądowego co do istoty sprawy (orzeczenia merytoryczne) oraz na orzeczenia kończące postępowanie, jak również na niektóre orzeczenia wymienione w art. 394 § 1 pkt 1, 2, 42 i 5-9, przysługuje skarga.


Na orzeczenia referendarza sądowego co do istoty sprawy (orzeczenia merytoryczne) oraz na orzeczenia kończące postępowanie, jak również na niektóre orzeczenia wymienione w art. 394 § 1 pkt 1, 2, 42 i 5-9, przysługuje skarga. Skarga stanowi środek zaskarżenia, który umożliwia zaskarżenie orzeczeń nieprawomocnych. W razie wniesienia skargi orzeczenie referendarza sądowego traci moc, oznacza to, że jest traktowane za niebyłe. W tej sytuacji sąd rozpoznaje sprawę jako sąd pierwszej instancji, którego wynikiem jest wydanie orzeczenia w materii będącej przedmiotem ówczesnego orzeczenia referendarza. Skargę należy wnieść do sądu w terminie tygodniowym od dnia doręczenia stronie postanowienia referendarza sądowego. Skargę wniesioną po upływie przewidzianego terminu lub nieopłaconą sąd odrzuca. Skargę rozpoznaje sąd, w którym wydano zaskarżone orzeczenie.

Inny tryb na rozpoznawanie skargi na referendarza sądowego przewidują m.in. przepisy dotyczące kosztów sądowych lub procesu oraz na postanowienie o odmowie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. Rozpoznając skargę na postanowienie referendarza w powyższym przedmiocie sąd wydaje postanowienie, w którym zaskarżone postanowienie referendarza sądowego może utrzymać w mocy albo zmienić. W tym przypadku wniesienie skargi na postanowienie referendarza wstrzymuje jedynie jego wykonalność. W odróżnieniu od postępowania opisanego w art. 398 22 k.p.c. sąd orzeka jako sąd drugiej instancji, stosując odpowiednio przepisy o zażaleniu. Ponadto mimo wniesienia skargi nie traci mocy orzeczenie referendarza co do nadania klauzuli wykonalności, orzeczenie co do stwierdzenia wykonalności europejskiego nakazu zapłaty i orzeczenie co do wydania zaświadczenia w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: