Upadłości na nowo - zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym
2012-12-12 14:56
Zmiany w prawie upadłościowym © Scanrail - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłość czy restrukturyzacja w dobie Covid-19?
Zespół zajmujący się w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem zmian w prawie upadłościowym został powołany 14 maja 2012 r. po spotkaniach ministra Jarosława Gowina z praktykami. Zespół ten w trakcie swoich prac przygotował kompleksową, głęboką analizę problemów polskiego systemu upadłościowego, ale także przedstawił konkretne rozwiązania legislacyjne, informatyczne oraz instytucjonalne.Rekomendowane przez ministerialny zespół zmiany zmierzają do zachęcenia przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, do jak najwcześniejszego rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego w formie postępowania naprawczego lub układowego. Wcześniejsze rozpoczęcie restrukturyzacji umożliwia sanację przedsiębiorstwa w kryzysie.
Ogólna myśl przewodnia nowelizacji sprowadza się do hasła "Restrukturyzacja zamiast likwidacji" - jak twierdzą pomysłodawcy zmian, likwidacja przedsiębiorstwa, miejsc pracy, potencjału i kapitału tak materialnego i umysłowego (innowacyjności i kreatywności) rzadko bywa lepsza od znalezienia środka naprawczego.
Autorzy propozycji zmian wyszli z założenia, że każdy przedsiębiorca przechodzi mniejsze lub większe problemy finansowe, wobec tego państwo ma obowiązek zapewnić instrumenty prawne, które pozwolą na zawarcie ekonomicznie efektywnego układu z wierzycielami. Interes dłużnika, jak i wierzycieli jest zawsze pośrodku, ten środek wskazują zasady wolnego rynku i ekonomii, prawo ma jedynie służyć do wypracowania konsensu między stronami.
fot. Scanrail - Fotolia.com
Zmiany w prawie upadłościowym
Z perspektywy zwykłego obywatela, czy małego przedsiębiorcy, ważne też jest aby miał jasność, jak stosować prawo upadłościowe, jakie są wymagania wniosku. Stąd plany stworzenia Centralnego Rejestru Upadłości, stanowiącego źródło informacji o toczących się postępowaniach upadłościowych. Z Rejestru będzie można także również ściągnąć formularz elektroniczny, z którego będzie się można dowiedzieć o samych postępowaniach.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)