eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneObowiązek meldunkowy - ułatwienia

Obowiązek meldunkowy - ułatwienia

2012-12-12 00:10

Obowiązek meldunkowy - ułatwienia

Obowiązek meldunkowy - ułatwienia © markus dehlzeit - Fotolia.com

Zgodnie z nowelizacją przepisów, nad którą prace kończy Parlament, dopiero od 1 stycznia 2016 r. zniknie obowiązek meldunkowy. Wcześniej, od stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy związane z obowiązkiem meldunkowym. Polacy, obywatele państw Unii Europejskiej i państw EFTA - stron EOG oraz Konfederacji Szwajcarskiej nie będą musieli meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy.

Przeczytaj także: Rok 2013 - łatwiejszy meldunek i uzyskanie paszportu

Turyści i wczasowicze nie będą meldować się w ośrodkach wczasowych, a dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników - to tylko niektóre ze zmian w prawie meldunkowym, jakie mają obowiązywać od nowego roku. Nowością będzie także wydłużenie z 4 do 30 dni terminu na zgłoszenie meldunku.

Zgodnie z propozycją rządową, będzie możliwość automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu. Od stycznia 2013 r. nie trzeba będzie zatem najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby dopiero w drugim urzędzie móc zameldować się w nowym miejscu. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw przewiduje również, że od stycznia 2013 r. będzie można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika.

W proponowanej nowelizacji odstąpiono także od konieczności zgłaszania przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Od nowego roku informacje te nie będą wymagane. Od stycznia 2013 r. zniesione zostaną również sankcje karne, m.in. dla obywateli polskich i obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Aktualnie osoby wyjeżdżające za granicę na dłużej niż 3 miesiące mają obowiązek zgłosić swój wyjazd w biurze ewidencji ludności. Od stycznia 2013 roku obowiązek ten będzie dotyczył osób, które wyjeżdżają za granicę na dłużej niż 6 miesięcy.

fot. markus dehlzeit - Fotolia.com

Obowiązek meldunkowy - ułatwienia

Turyści i wczasowicze nie będą meldować się w ośrodkach wczasowych, a dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników.


Projekt ustawy zakłada utworzenie od stycznia 2015 r. Rejestru Dowodów Osobistych, czyli rejestru centralnego prowadzonego w formie elektronicznej. Do rejestru bezpośredni dostęp będą miały urzędy gmin. Dzięki temu rozwiązaniu obywatel będzie mógł złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. Będzie mógł także elektronicznie przesłać wniosek o wydanie dowodu, a w urzędzie pojawi się tylko raz przy odbiorze dokumentu.

Zgodnie z projektem, przesunięty zostanie termin wejścia w życie 2 ustaw: z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. W projekcie zaproponowano przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. zniesienia obowiązku meldunkowego.

Projekt zakłada rezygnację od 1 stycznia 2015 r. z zamieszczania adresu zameldowania w dowodzie osobistym. Zmiana ta spowoduje, że obywatel nie będzie już musiał każdorazowo wymieniać dokumentu, w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu. Projekt przewiduje też rezygnację z zapisów dotyczących warstwy elektronicznej dowodów osobistych. Zakłada się więc przesunięcie terminu wdrożenia dowodu elektronicznego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: