Prokurator Generalny zostaje na stanowisku
2012-11-28 16:13
Andrzej Seremet zostaje © Corgarashu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nie będzie komisji śledczej w sprawie Amber Gold
Sprawozdanie Prokuratora Generalnego zawiera informacje na temat m.in. sytuacji kadrowej i finansowej prokuratury, postępowań przygotowawczych i sądowych, działań usprawniających organizację pracy Prokuratury Generalnej, sądownictwa dyscyplinarnego, działalności części wojskowych prokuratury oraz działalności prokuratorów IPN.Premier zaakceptował sprawozdanie, po wcześniejszym zapoznaniu się ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości do sprawozdania oraz informacją Prokuratora Generalnego o działaniach podejmowanych przez prokuratury w sprawie szeroko pojętej przestępczości gospodarczej (miedzy innymi w sprawie Amber Gold).
Minister sprawiedliwości w swoim stanowisku do sprawozdania pozytywnie ocenił skuteczność prokuratury, jednocześnie zwrócił uwagę na uchybienia w działalności prokuratury w sferze polityki kadrowo-organizacyjnej, postępowań przygotowawczych i postępowań przed sądami. Jako przyczynę uchybień minister wskazał brak dostatecznego nadzoru służbowego na poszczególnych szczeblach prokuratury.
fot. Corgarashu - Fotolia.com
Andrzej Seremet zostaje
Informację o podejmowanych przez prokuraturę w latach 2007-2012 działaniach w zakresie przestępczości gospodarczej Andrzej Seremet przedstawił premierowi w połowie listopada. Zawarł tam informacje na temat walki prokuratury z takimi przestępstwami jak naruszenia prawa bankowego, niedozwolony obrót instrumentami finansowymi, dewizami, kruszcami, a także organizowanie i kierowanie piramidami finansowymi. Informacja Prokuratora Generalnego to dokument ponad 100 stronicowy wraz z załącznikami zawierającymi szczegółowe dane statystyczne.
W raporcie Andrzej Seremet zawarł również propozycje dotyczące zwiększenia skuteczności zwalczania przestępczości gospodarczej, obejmujące między innymi rozwijanie specjalizacji prokuratorów, związane ze wzmocnieniem wydziałów do spraw przestępczości gospodarczej w prokuraturach okręgowych, wprowadzenie surowszej odpowiedzialności karnej za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia czy powołanie Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych. O informacje dotyczące działań prokuratury w sprawach gospodarczych premier zwrócił się do Andrzeja Seremeta jeszcze latem, po ujawnieniu skali zaniechań popełnionych przez instytucje państwowe w sprawie Amber Gold.
Wcześniej media spekulowały - w związku z przeciąganiem przyjęcia sprawozdania - że Donald Tusk nie zmierza go przyjąć, rozpoczynając tym samym procedurę odwołania Andrzeja Seremeta. Miało to być spowodowane głownie poważnymi zaniechaniami prokuratury w sprawie Amber Gold, w tym nie podjęcia dochodzenia po zgłoszeniach Komisji Nadzoru Finansowego. Wiele wskazuje, że gdyby prokuratura zareagowała odpowiednio po pierwszych sygnałach ze strony KNF, to w związku z działalnością gdańskiego parabanku nie doszłoby do tak poważnych strat.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)