Urlop okolicznościowy
2012-12-01 00:21
Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy i inne zwolnienia
W przypadku obowiązku stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony, wezwania organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia lub w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, ale pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia za ten czas.
Warunki uzyskania urlopu okolicznościowego
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia od pracy jest spełnienie przez pracownika kilku obowiązków. Po pierwsze, powinien on uprzedzić swojego pracodawcę o zaistnieniu okoliczności uprawniających go do urlopu okolicznościowego. Zawiadomienia dokonuje się w sposób przewidziany w regulaminie pracy lub w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy. Jeżeli brak jest zwyczajowej procedury, to najlepiej zrobić to osobiście, lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty lub innego środka łączności. W takiej sytuacji za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego. Powinno się tego dokonać niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności. Uchybienie powyższemu terminowi może być usprawiedliwione jedynie szczególnymi okolicznościami, uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie tego obowiązku przez pracownika, zwłaszcza spowodowane jego obłożną chorobą lub innym zdarzeniem losowym.
Drugim obowiązkiem pracownika jest udokumentowanie zależności pomiędzy zdarzeniem powodującym nieobecność w pracy oraz terminem jego zaistnienia. Takim dowodem może być np. zaświadczenie lekarskie, imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane przez organ lub oświadczenie pracownika o zaistnieniu okoliczności uprawniających go do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. W przypadku okoliczności rodzinnych pracodawca może zażądać potwierdzenia w postaci odpisu aktu urodzenia dziecka czy odpisu aktu zgonu. Gdy urlop okolicznościowy dotyczy zdarzeń przewidywalnych, np. ślubu, pracownik powinien wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dni wolnych.
Magdalena Kijowska
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)