Zagraniczna podróż służbowa z prawem do diety
2012-11-21 00:16
Przeczytaj także: Rozliczenie delegacji zagranicznych
Podróż zagraniczna z elementami krajowej
Zagraniczna podróż służbowa z konieczności zawiera w sobie elementy podróży krajowej. Aby przekroczyć granicę kraju w drodze do państwa docelowego podróży, należy bowiem do tej granicy dotrzeć. Ta sama sytuacja dotyczy powrotu do kraju. Dojazdy do granicy kraju w drodze za granicę i od granicy kraju w drodze powrotnej zaliczamy więc do krajowej podróży służbowej. W związku z takim "mieszanym" charakterem podróży zagranicznej często sygnalizowane były wątpliwości co do tego, jak rozliczać dwa odcinki podróży krajowej, tj. czy należy je traktować jako jedną, czy dwie podróże służbowe. Wybór jednej z tych dwóch koncepcji ma poważny wpływ na wysokość diety krajowej, bowiem przy łącznym rozliczaniu krajowych odcinków podróży zagranicznej, kwota diety krajowej będzie na ogół wyższa. Główny Inspektorat Pracy rozpatrując przedstawioną kwestię ocenił, iż w przypadku pracownika wyjeżdżającego w zagraniczną podróż służbową, w czasie której w jednej dobie dojeżdża on do granicy państwa, a w innej dobie po zakończeniu tej podróży wraca z granicy państwa do miejsca zakończenia delegacji, odbywa on dwie podróże krajowe i jedną zagraniczną (pismo z dnia 2.02.2009 r., znak: GPP-417-4560-10/09/PE/RP).
Państwo tranzytowe się nie liczy
Zagraniczna podróż służbowa może obejmować jedno lub kilka państw. Bez względu jednak na to, do jakiego państwa (państw) został skierowany pracownik, dieta ustalana jest w wysokości obowiązującej dla docelowego miejsca podróży.
Jeżeli państw, przez które pracownik ma przejechać, jest więcej niż jedno, wówczas kryterium rozstrzygającym o wysokości diety jest to, w którym państwie pracownik ma do wykonania samodzielne, zlecone mu zadanie służbowe. Państwo "tranzytowe", przez które pracownik tylko przejeżdża w drodze do właściwego państwa docelowego lub w którym wykonuje zadanie służbowe będące jedynie przygotowaniem do realizacji zadania podstawowego, nie wpływa na wysokość diety. Przeciwna sytuacja ma miejsce, gdy wystąpi kilka państw docelowych, tj. takich, w których pracownik ma do wykonania odrębne, samodzielne zadania służbowe. Wówczas wysokość diety jest ustalana od granicy danego państwa docelowego do granicy następnego państwa docelowego, w wysokości zgodnej z limitem obowiązującym dla danego państwa.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1991 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Agata Barczewska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)