eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZmiana trybu rozwiązania umowy o pracę za zgodą pracownika

Zmiana trybu rozwiązania umowy o pracę za zgodą pracownika

2012-11-28 00:10

Zmiana trybu rozwiązania umowy o pracę za zgodą pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę © Digitalpress - Fotolia.com

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest ważne i z chwilą doręczenia pracownikowi nie może być przez pracodawcę odwołane w sposób jednostronny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zostało ono odwołane za zgodą jego adresata.

Przeczytaj także: Wymuszone rozwiązanie umowy za porozumieniem

Pytanie: Pracodawca zwolnił pracownika z pracy w trybie natychmiastowym za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Potem, na prośbę pracownika, zmienił swoją decyzję i zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy jest możliwe rozwiązanie umowy za porozumieniem, jeśli pracownik otrzymał już zwolnienie dyscyplinarne na piśmie?

Odpowiedź: Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest ważne i z chwilą doręczenia pracownikowi nie może być przez pracodawcę odwołane w sposób jednostronny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zostało ono odwołane za zgodą jego adresata.

W myśl art. 61 kc oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

fot. Digitalpress - Fotolia.com

Rozwiązanie umowy o pracę

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest ważne i z chwilą doręczenia pracownikowi nie może być przez pracodawcę odwołane w sposób jednostronny.


W wyroku z 29 września 1998 r. (sygn. akt I PKN 346/98) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, w sytuacji gdy wcześniej złożył jednostronne oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, oznacza, że cofnął w sposób dorozumiany wcześniejsze oświadczenie. Jeżeli pracownik wyrazi zgodę na zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę, należy uznać, że tym samym zgodził się na cofnięcie poprzedniego oświadczenia pracodawcy.

Podstawa prawna:
  • art. 61 Kodeksu cywilnego.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: