Wymiar czasu pracy w 2013 r.
2012-11-11 00:20
Wymiar czasu pracy w 2013 r. © Pixelbliss - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wymiar czasu pracy w kwietniu 2011
Obliczanie wymiaru czasu pracyWe wszystkich systemach czasu pracy, z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym, metodyka ustalania wymiaru czasu pracy jest taka sama. Przez wymiar czasu pracy należy rozumieć liczbę dni i godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. W myśl art. 130 K.p., w brzmieniu obowiązującym od dnia publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11 (Dz. U. poz. 1110), tj. od dnia 8 października 2012 r., wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela (art. 130 K.p.).
Oprócz obniżania wymiaru czasu pracy za święto przypadające w innym dniu niż niedziela, wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym obniża się także o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (dotyczy to np. chorobowej absencji w pracy).
fot. Pixelbliss - Fotolia.com
Wymiar czasu pracy w 2013 r.
Święta obniżające wymiar
Dni świąteczne, wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy, są dniami ustawowo wolnymi od pracy i jeżeli przypadają w innym dniu niż niedziela obniżają wymiar czasu pracy. W 2013 r. 1 stycznia - Nowy Rok (wtorek), 1 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek), 1 maja - Święto Państwowe (środa), 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek), 30 maja - Boże Ciało (czwartek), 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek), 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek), 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek), 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa) i 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek) przypadają w innych dniach niż niedziela, dlatego obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Obok przedstawiamy wymiary czasu pracy obowiązujące w 2013 r. w najczęściej stosowanych okresach rozliczeniowych, we wszystkich systemach czasu pracy, z wyjątkiem ruchu ciągłego.
fot. mat. prasowe
Jednomiesięczne okresy rozliczeniowe w 2013 r.
fot. mat. prasowe
Trzymiesięczne okresy rozliczeniowe w 2013 r.
fot. mat. prasowe
Czteromiesięczne okresy rozliczeniowe w 2013 r.
fot. mat. prasowe
Dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy w 2013 r.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
- Ustawa z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. nr 4, poz. 28 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
oprac. : Ewa Madejek / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
misiek2013 / 2013-03-10 17:10:38
Witam! Pracuję na umowę o pracę na 3/4 etatu i Mam taki problem,iż do tej pory nigdy nie pracowałam w niedziele handlowe, bo niby nie mogłam, a teraz nagle okazuję się iż po 3 latach pracy mam przyjść i pracować normalnie... Moje pytanie jest takie, czy na 3/4 etatu powinnam pracować w tą niedzielę handlową czy nie... [ odpowiedz ] [ cytuj ]