Nabycie obywatelstwa polskiego poprzez uznanie - zmiany
2012-11-05 13:40
Przeczytaj także: Jak uzyskać obywatelstwo polskie: nowe zasady
Do ustalenia, czy cudzoziemiec przebywa nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosuje się odpowiednio przepis art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach (tekst jednolity Dz.U. z 2011 roku, nr 264, poz. 1573 ze zm.), zgodnie z którym pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nieprzerwany przede wszystkim w przypadku, gdy żadna z przerw w nim nie była dłuższa niż 6 miesięcy i wszystkie przerwy nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy.
Z kolei, odmowa uznania za obywatela polskiego następuje w przypadkach, gdy cudzoziemiec nie spełnia powyższych warunków lub gdy nabycie przez niego obywatelstwa polskiego stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Oceniając powyższa regulację stwierdzić należy, iż zmiana i znaczne rozszerzenie katalogu przypadków, które uzasadniają uznanie za obywatela polskiego, w tym w szczególności rezygnacja z konieczności spełnienia warunku o nieokreślonym obywatelstwie lub braku jakiegokolwiek obywatelstwa, jak również dopuszczenie takiej możliwości w przypadku cudzoziemców przebywających legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinny przyczynić się do znacznego wzrostu liczby tego typu spraw rozpatrywanych w przyszłości. Nowa regulacja ułatwia uzyskanie obywatelstwa polskiego przez cudzoziemców zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co w dalszej perspektywie powinno przyczynić się nie tylko do przyspieszenia procesu ich asymilacji, ale także uczynić nasz kraj atrakcyjnym dla innych cudzoziemców, rozważających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania zawodu czy też przeniesienia centrum swoich spraw życiowych do Europy. Jak będzie w rzeczywistości w praktyce, oczywiście czas pokaże.
Przeczytaj także:
Nowa ustawa o obywatelstwie polskim
1 2
Więcej na ten temat:
nabycie obywatelstwa polskiego, nabycie obywatelstwa, obywatelstwo polskie, obywatelstwo, cudzoziemcy, ustawa o obywatelstwie polskim
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)