eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWymiar urlopu wypoczynkowego przy różnicach w wymiarze etatu

Wymiar urlopu wypoczynkowego przy różnicach w wymiarze etatu

2012-11-07 00:10

Wymiar urlopu wypoczynkowego przy różnicach w wymiarze etatu

Urlop © sellingpix - Fotolia.com

W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu wymiar tego urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 albo 26 dni (zależnie od stażu pracy); przy tym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Przeczytaj także: Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

PYTANIE: Od 1 października zatrudniamy pracownika na pełny etat, a do 30 września 2012 pracował u innego pracodawcy na 7/8 etatu. W świadectwie pracy widnieje informacja, że pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 18 dni (126 godz.), w tym 1 dzień (7 godz.) urlopu na żądanie. Proszę o informację, ile dni urlopu wypoczynkowego będzie przysługiwało pracownikowi do końca 2012 r.?

ODPOWIEDŹ: Za okres od października do grudnia 2012 r. pracownikowi będzie przysługiwało 7 dni urlopu wypoczynkowego.

Na wstępie należy zauważyć, że poprzedni pracodawca błędnie wyliczył pracownikowi wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego (w godzinach – wymiar w dniach jest prawidłowy). W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu wymiar tego urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 albo 26 dni (zależnie od stażu pracy); przy tym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Jeżeli pracownik ma już 10-letni staż pracy, to przy 7/8 etatu przysługuje mu urlop w wymiarze 23 dni (na cały rok), co wynika z następujących obliczeń:
  • 7/8 × 26 dni = 23 dni (22,75, po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia).
Skoro pracownik był zatrudniony tylko przez część roku (9 miesięcy), to przysługuje mu tylko urlop proporcjonalny – za okres od stycznia do września 2012 r. jest to 18 dni, co wynika z następujących obliczeń:
  • 9/12 × 23 dni = 18 dni (17,25, po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia).
Poprzedni pracodawca popełnił jednak błąd, przeliczając ten urlop na godziny – także bowiem w przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, a więc prawidłowo 18 dni urlopu odpowiada 144 godzinom pracy (18 dni × 8 godzin), a nie 126 godzinom pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzystał tych wszystkich godzin urlopu w naturze, to przysługuje mu za nie od poprzedniego pracodawcy ekwiwalent pieniężny.

fot. sellingpix - Fotolia.com

Urlop

W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu wymiar tego urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 albo 26 dni.


Natomiast za okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy (październik–grudzień 2012 r.) pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 7 dni, co wynika z następujących obliczeń:
  • 3/12 × 26 dni = 7 dni (6,5 dnia, po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia).

Każdy z tych dni odpowiada 8 godzinom pracy, zatem w przeliczeniu na godziny jest to 56 godzin (7 dni x 8 godzin).

Skoro u poprzedniego pracodawcy pracownik wykorzystał jeden dzień urlopu na żądanie, u obecnego pracodawcy ma jeszcze prawo do 3 takich dni (spośród 7 w ogóle mu przysługujących dni urlopu wypoczynkowego).

W sumie za ten rok pracownikowi przysługuje zatem 25 dni urlopu (18 + 7), co jest zgodne z przepisem art. 154 § 3 Kodeksu pracy. Wymiar ten mieści się bowiem w 26 dniach urlopu przysługującego pracownikowi z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 1542. § 2, art. 1542. § 1, art. 154, art. 1551, art. 1552a. § 1 Kodeksu pracy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: