eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuDla kogo pomoc publiczna?

Dla kogo pomoc publiczna?

2012-10-25 00:10

Przeczytaj także: Pomoc publiczna 2007-2013: kierunki


Przejawem pierwszego z omawianych przypadków jest rozporządzenie komisji Europejskiej Nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz.U.UE.L.2008.214.3). W konsekwencji wg. Rady za dopuszczalną uznać można pomoc publiczną w zakresie:
  • pomocy na ratowanie i restrukturyzacje przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji,
  • pomocy na badania i rozwój,
  • pomocy na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,
  • pomocy na zatrudnienie,
  • pomocy na ochronę środowiska,
  • pomocy na szkolenia.

W zakresie pomocy określonej w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/2008 jej udzielenie zależy od dotychczas otrzymanej pomocy, sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy, wielkości przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwo zależnie od wielkości zatrudnienia, rocznego obrotu i bilansu całkowitego) oraz sektora, w jakim realizowany ma być projekt, na który udzielona zostanie dotacja. Pomocy blokowej nie można jednak przyznać przedsiębiorstwom, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy, czy też przedsiębiorstwom zagrożonym.

Poza wskazanymi wyłączeniami istnieje jeszcze jeden rodzaj pomocy, który przyczynia się do tego, iż mimo ogólnego zakazu, w rzeczywistości pomoc publiczna staje się powszechna i dopuszczalna - pomoc de minimis. Podstawą udzielania pomocy de minimis jest rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 TWE do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L379, z dnia 28.12.2006). Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia nr 1998/2006, jest to pomoc która nie przekracza pułapu 200 tys. EUR w okresie trzech kolejnych lat podatkowych nie wpływa na handel między Państwami Członkowskimi i/lub nie zakłóca, bądź nie grozi zakłóceniem konkurencji, a zatem nie podlega przepisom art. 87 ust. 1 TWE (dla podmiotów działających w sektorze transportu drogowego pułap ten wynosi 100 tys. EUR). Pułapy te stosuje się bez względu na cel i formę pomocy de minimis. Jeżeli łączna kwota pomocy de minimis przekracza powyższy pułap, do pomocy tej nie stosuje się przepisów Rozporządzenia 1998/2006, nawet w odniesieniu do części, która nie przekracza tego pułapu. Pamiętać należy, że z pomocy de minimis nie mogą skorzystać: sektory rybołówstwa i akwakultury czy też sektor węglowy. Omawianej pomocy de minimis nie stosuje się także do działalności związanej z eksportem, uwarunkowanej użyciem towarów produkcji krajowej na niekorzyść towarów przywożonych, przyznanej przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej czy też przeznaczonej na zakup środków transportu w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze drogowego transportu towarów.

W kontekście wyżej opisanej dopuszczalnej pomocy publicznej nie ma znaczenia na co zostanie przeznaczona pomoc i jak będzie się nazywać:
  • pożyczka lub kredyt udzielany na korzystniejszych niż rynkowe warunkach,
  • poręczenie lub gwarancja udzielana na warunkach korzystniejszych niż rynkowe,
  • dokapitalizowanie przedsiębiorstwa,
  • zaniechanie poboru podatku, odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty, czy umorzenie podatku,
  • dotacja, zwolnienia podatkowe,
  • zbycie lub oddanie mienia będącego własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych bądź jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, na warunkach korzystniejszych niż rynkowe

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: