Rozwiązywanie stosunku pracy: zapis w świadectwie
2012-10-15 12:07
Przeczytaj także: Świadectwo pracy - co powinno zawierać?
Zwolnienie dyscyplinarne
W razie dyscyplinarnego zwolnienia pracownika z pracy należy w świadectwie pracy powołać art. 30 § 1 pkt 3 kp oraz wskazać, że umowę rozwiązał pracodawca. To, czy należy dodatkowo wskazywać art. 52 kp, budzi pewne wątpliwości, a w pracownikach wyraźny sprzeciw. Wymóg taki nie wynika wprost z rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy ani z objaśnień do wzoru świadectwa pracy. Wskazanie art. 52 będzie jednak miało wpływ na uprawnienia pracownika z tytułu pozostawania bezrobotnym. Takiemu pracownikowi zasiłek dla osób bezrobotnych będzie przysługiwał dopiero po upływie 180 dni od zarejestrowania się w urzędzie pracy, a co więcej – okres pobierania zasiłku będzie o te 180 dni skrócony, co w praktyce oznacza bardzo często (w przypadku przyznania zasiłku na 6 miesięcy) – brak zasiłku.
Zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracownika
Ta sprawa także budzi w praktyce kontrowersje i nie jest przesądzona wprost ani w rozporządzeniu w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy, ani w objaśnieniu do wzoru świadectwa pracy zawartego w załączniku do tego rozporządzenia. Ponieważ pracownicy zwalniani z pracy z przyczyn ich niedotyczących mają szczególne uprawnienia, np. w zakresie nabywania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, można uznać za celowe powołanie się na przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Warto zaznaczyć, że jeżeli w świadectwie pracy będzie informacja o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, ale nie będzie wskazanej przyczyny (bo nie ma takiego obowiązku), to osoba bezrobotna zasiłek z urzędu pracy otrzyma, jednak po okresie karencji wynoszącym 90 dni. Warto zaznaczyć, iż okres pobierania zasiłku będzie skrócony o te 90 dni. W związku z tym warto zadbać o to, by w świadectwie pracy umieścić także informację o przyczynach rozwiązania umowy za porozumieniem stron, jeśli nie dotyczą one pracownika. Okres karencji nie obowiązuje bowiem, jeśli porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub jeśli pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy – gdy pracodawca dopuści się wobec pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.
Źródło:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
- http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/swiadectwo-pracy-w-praktyce
Agnieszka Jastrzębska
![Jak zredagować świadectwo pracy? [© Alexander Lupin - Fotolia.com] Jak zredagować świadectwo pracy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/swiadectwo-pracy/Jak-zredagowac-swiadectwo-pracy-226953-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)