Praca na dwóch stanowiskach a obowiązki bhp
2012-09-28 00:15
Przeczytaj także: Ocena i analiza ryzyka zawodowego - podstawy
Badania okresowe na każde stanowisko
Praca na kilku stanowiskach w ramach jednej umowy w większości nie będzie skutkowała przeprowadzeniem dodatkowych badań wstępnych. Znacznie częściej obowiązek przeprowadzenia dodatkowo badań profilaktycznych będzie dotyczył badań okresowych. Jak sama nazwa wskazuje, obowiązują one przez pewien okres czasu, którego długość jest zróżnicowana w zależności od rodzaju stanowiska czy wykonywanej pracy, w związku z którą wykonywane są te badania. Zawsze jednak okresowe badania profilaktyczne, podobnie jak wstępne, dotyczą pracy na danym stanowisku pracy. Lekarz medycyny pracy nie ocenia bowiem ogólnej zdolności czy też niezdolności do wykonywania pracy przez daną osobę, ale zdolność do pracy na konkretnym stanowisku pracy. Dlatego też zatrudnienie pracownika na więcej niż jednym stanowisku może oznaczać konieczność wykonania kilku, w zależności od liczby stanowisk, badań okresowych.
Rozstrzygające będzie w takiej sytuacji ustalenie, czy warunki pracy na poszczególnych stanowiskach się różnią. Jeżeli są takie same (podobieństwo tylko w pewnym stopniu nie wystarczy), odrębne badania okresowe nie będą konieczne. Jeżeli odmienne - a tak będzie w większości przypadków - na każde stanowisko będzie potrzebne oddzielne badanie okresowe. Ponieważ badania te obowiązują tylko przez pewien czas, pracodawca będzie musiał monitorować każde ze stanowisk pod kątem upływu ważności badań okresowych na dane stanowisko.
W razie równoczesnego zatrudnienia na różnych stanowiskach pracy, oceny ryzyka zawodowego należy dokonać w odniesieniu do każdego stanowiska oddzielnie.
Szkoleń bhp może być więcej
Zdublowane badania profilaktyczne to nie jedyny problem, jaki może mieć pracodawca, który powierzy pracownikowi kilka stanowisk w ramach jednego etatu. Analogiczna sytuacja może wystąpić przy realizacji obowiązku przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenie musi przejść każdy zatrudniony na podstawie stosunku pracy, poprzez odbycie szkolenia wstępnego oraz powtarzającego się co pewien czas szkolenia okresowego. Szkolenia te przypisane są do danego stanowiska pracy, co szczególnie widoczne jest na przykładzie szkolenia wstępnego, którego istotnym elementem jest instruktarz stanowiskowy.
Pracodawca może zaniechać takiego szkolenia tylko wówczas, gdy bezpośrednio po zakończeniu danej umowy o pracę ponownie zatrudni tego samego pracownika na tym samym stanowisku pracy co poprzednio (art. 2373 K.p.). W drodze analogii można więc przyjąć, że w razie podjęcia przez pracownika pracy na dwóch lub więcej stanowiskach, wstępne szkolenie bhp trzeba przeprowadzić na każdym stanowisku, które różnią się charakterem lub warunkami pracy od pozostałych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Agata Barczewska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)