eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPrzelew wynagrodzenia na kilka kont bankowych?

Przelew wynagrodzenia na kilka kont bankowych?

2012-09-14 13:45

Przeczytaj także: Wypłata wynagrodzenia z opóźnieniem


Pracownik może zmienić dyspozycję wypłaty wynagrodzenia, tzn. poinformować pracodawcę na piśmie o zmianie banku, zmianie numeru konta bankowego lub też o tym, że od danego dnia wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana nie na konto, a do rąk pracownika. Skutki niepoinformowania pracodawcy o zmianach lub przekazania mu z opóźnieniem przez pracownika na piśmie pracodawcy numeru konta bankowego obciążają pracownika. W razie niepodania lub zwłoki w podaniu pracodawcy numeru konta bankowego nie można postawić pracodawcy zarzutu, że spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, a ewentualne roszczenie o domaganiu się w takiej sytuacji odsetek za nieterminową wypłatę wynagrodzenia jest bezskuteczne.

Warto też podkreślić, że wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę (art. 86 § 3 kp) ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne (art. 9 § 2 kp), co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2003 r. (sygn. akt I PK 324/02).

Kwestie związane z wypłatą wynagrodzenia na więcej niż jedno konto pracownika powinny być określone w umowie o pracę, ponieważ obowiązek przelewania wynagrodzenia z podziałem na więcej kont bankowych nie wynika z przepisów prawa. Może to być jedynie dobra wola pracodawcy.

Jeżeli zatem w zakładzie pracy obowiązuje zasada wypłaty wynagrodzenia na jedno konto podane przez pracownika, to pracodawca nie musi uwzględniać wniosku pracownika o przelewanie wynagrodzenia na drugie i kolejne konta.

W przepisach Kodeksu pracy nie ma regulacji przewidującej, kto ponosi koszty przelewów bankowych wynagrodzenia na drugie i kolejne konta. Jeżeli pracodawca taki wniosek jednak uwzględni, to może obciążyć pracownika kosztami przelewania wynagrodzenia na więcej niż jedno konto bankowe. Pracodawca ma bowiem obowiązek ponoszenia kosztów przelewu wynagrodzenia tylko na jedno konto bankowe pracownika.

Jeżeli pracodawca ponosi koszt dwóch i więcej przelewów na konto pracownika, odlicza koszty drugiego lub więcej przelewów od wynagrodzenia netto, tj. po jego opodatkowaniu i oskładkowaniu. Warto podkreślić, że pracodawca musi uzyskać pisemną zgodę pracownika na potrącanie kosztów przelewu na drugie i kolejne konta (art. 91 kp).

Jeśli chodzi o zaliczanie kosztów przelewu na drugie i kolejne konta do kosztów uzyskania przychodów, to trudno jest tu wykazać związek pomiędzy poniesionym kosztem a przychodami pracodawcy, przelewanie wynagrodzenia na kilka kont wynika bowiem z woli pracownika.

Podstawa prawna:
  • art. 86 oraz art. 91 Kodeksu pracy.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aneta Mościcka / Płace w firmie Płace w firmie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: