Przelew wynagrodzenia na kilka kont bankowych?
2012-09-14 13:45
Wynagrodzenie © Magdziak Marcin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wypłata wynagrodzenia z opóźnieniem
Pytanie: Pracownik poprosił pracodawcę o przekazywanie jego wynagrodzenia na trzy podane konta bankowe. Czy pracodawca musi uwzględnić taką prośbę?Odpowiedź: Z przepisów prawa nie wynika, aby pracodawca miał obowiązek wypłacać wynagrodzenie na dwa lub więcej podanych przez pracownika kont bankowych. Pracodawca powinien uwzględnić taki wniosek tylko wówczas, jeżeli przewiduje to umowa o pracę z pracownikiem. W innym przypadku pracodawca może, ale nie musi uwzględnić takiego wniosku pracownika.
Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie obowiązku wynagrodzenia za pracę w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Zasadą jest zatem, że wypłata wynagrodzenia następuje do rąk pracownika w formie pieniężnej, tj. w gotówce. Na zasadzie wyjątku wypłata wynagrodzenia może być dokonana częściowo w innej formie, np. w formie deputatu, ale tylko wtedy, gdy przewiduje to ustawa lub układ zbiorowy pracy.
fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com
Wynagrodzenie
Obecnie powszechnie wynagrodzenie pracowników jest przelewane na ich konta bankowe, po wcześniejszym wskazaniu przez pracownika na piśmie numeru tego konta bankowego. Prawo wyboru banku należy do pracownika. Na pracodawcy ciąży obowiązek dokonania przelewu w takim czasie, aby wynagrodzenie było wypłacone w terminie. Pracodawca ma również obowiązek ponoszenia kosztów dokonania przelewu wynagrodzenia na konto pracownika.
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, o czym stanowi art. 85 § 1 kp Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Strony umowy o pracę mogą postanowić w umowie o pracę, że wynagrodzenie za pracę będzie wypłacane z góry.
W przypadku świadczeń bezgotówkowych można mówić o spełnieniu świadczenia dopiero w momencie wpływu kwoty na konto wierzyciela (pracownika).
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 4 stycznia 1995 r. (sygn. akt III CZP 164/94, OSNC 1995/4/62) spełnienie świadczenia bezgotówkowego następuje w dniu uznania rachunku bankowego wierzyciela, chyba, że strony stosunku zobowiązaniowego postanowiły inaczej. Pieniądze muszą więc wpłynąć na konto pracownika najpóźniej w dniu określonym jako termin wypłaty wynagrodzenia.
oprac. : Aneta Mościcka / Płace w firmie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)