eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

Uzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

2012-09-15 00:11

Uzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę © VIPDesign - Fotolia.com

Przyczyna, którą sąd pracy uznał za niewystarczającą do uzasadnienia niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika, może być uzasadnionym powodem wypowiedzenia temu pracownikowi umowy o pracę, o ile jest nadal aktualna. (Wyrok SN z 13 kwietnia 2005 r., II PK 230/04.)

Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie?

fot. VIPDesign - Fotolia.com

Wypowiedzenie umowy o pracę

Przyczyna, którą sąd pracy uznał za niewystarczającą do uzasadnienia niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika, może być uzasadnionym powodem wypowiedzenia temu pracownikowi umowy o pracę

Stan faktyczny: Pracownik naruszył procedury obowiązujące u pracodawcy. Został z tego powodu zwolniony dyscyplinarnie. Sąd pracy uznał przyczynę rozwiązania umowy za niewystarczającą do zastosowania art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (dalej: kp) i przywrócił pracownika do pracy. Wówczas pracodawca rozwiązał umowę za wypowiedzeniem z powodów wskazanych już wcześniej w zwolnieniu dyscyplinarnym. Pracownik ponownie odwołał się do sądu pracy, domagając się uznania tego wypowiedzenia za bezskuteczne.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie uznał roszczenia pracownika. Stwierdził, że wcześniejsze uznanie przez sąd pracy określonej przyczyny za niewystarczającą do zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym (i przywrócenie pracownika do pracy) nie pozbawia pracodawcy automatycznie prawa do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z powołaniem się na tę samą przyczynę, o ile jest ona nadal aktualna. Chodzi tu bowiem o dwa różne sposoby rozwiązania stosunku pracy, które rządzą się odmiennymi regułami. Sąd rozpoznający odwołanie pracownika od wypowiedzenia powinien jednak wziąć pod uwagę motywy, jakimi kierował się w poprzedniej sprawie sąd uznając zwolnienie dyscyplinarne za nieuzasadnione.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: