eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyObliczanie stażu pracy

Obliczanie stażu pracy

2012-09-10 00:10

Przeczytaj także: Zasady obliczania stażu pracy


W sprawach pracowniczych liczy się potocznie

Jedna z zasad dotyczących obliczania terminów (okresów) jest typowa tylko dla prawa pracy i nie występuje w innych dziedzinach prawa. Zasada ta przewiduje potoczne liczenie terminów. W myśl tej zasady nie liczy się terminu od dnia, w którym przypadał początek terminu do odpowiadającego mu nazwą lub datą dnia, w którym przypada termin końcowy. Termin liczony potocznie kończy się wcześniej, tj. w dniu poprzedzającym dzień odpowiadający początkowemu dniowi terminu. Jeżeli przykładowo pracodawca musi ustalić termin upływu roku zatrudnienia, o którym mowa w przepisach dotyczących urlopu dodatkowego dla niepełnosprawnych, wówczas oblicza ten rok od dnia podjęcia pracy po wydaniu decyzji o przyznaniu określonego stopnia niepełnosprawności, do dnia poprzedzającego dzień początkowy tego terminu (np. od 1 października 2011 r. do 30 września 2012 r.). Tak samo liczy się upływ miesiąca pierwszej w życiu pracy zawodowej dającej pracownikowi prawo do tzw. urlopu cząstkowego w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Kodeks cywilny przy braku ciągłości

Potoczna zasada liczenia terminów nie daje odpowiedzi na pytanie, jak należy zliczać okresy pracy niepozostające w ciągłości. W takich przypadkach można, na podstawie art. 300 K.p., stosować przepisy Kodeksu cywilnego. Do zliczania terminów niepozostających w ciągłości odnosi się art. 114 K.c., zgodnie z którym jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za 30 dni, a rok za 365 dni. Przykładowo, pracownik zmieniający pracę w trakcie pierwszego w życiu roku pracy, jeżeli pomiędzy okresami zatrudnienia występowały przerwy, nabywa prawo do urlopu za każdy przepracowany miesiąc, tj. po każdych w sumie 30 dniach pracy. Analogicznie należy postępować przy zliczaniu poszczególnych okresów zatrudnienia dla potrzeb ustalenia minimalnego wynagrodzenia za pracę, mając na uwadze, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego rok to 365 dni.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
Przeczytaj także: Zasady liczenia stażu pracy Zasady liczenia stażu pracy

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: