Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie?
2012-08-29 10:45
Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne w nietypowych przypadkach
Na przykład w postanowieniu z 26 stycznia 2011 r. (sygn. akt II PK 236/10) Sąd Najwyższy orzekł, że bieg miesięcznego terminu z art. 52 § 2 kp rozpoczyna się dopiero od chwili, w której pracodawca uzyskał w dostatecznym stopniu wiarygodne informacje uzasadniające jego przekonanie, że pracownik dopuścił się czynu nagannego w stopniu usprawiedliwiającym niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę, czyli od zakończenia, podjętego niezwłocznie i sprawnie przeprowadzonego, wewnętrznego postępowania, sprawdzającego uzyskane przez pracodawcę wiadomości o niewłaściwym zachowaniu pracownika. Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy np. w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. (sygn. akt I PK 32/08).
Jak liczyć termin przy kilku zdarzeniach nagannych?
Jeżeli naganne zachowanie pracownika składa się z kilku zdarzeń, które stanowią ciąg tych zdarzeń, a pracownik w sposób ciągły narusza obowiązki pracownicze, wówczas termin z art. 52 § 2 kp rozpoczyna bieg od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie.
Jak liczyć termin przy utracie uprawnień do wykonywania zawodu?
Jedną z przesłanek rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia jest utrata przez pracownika uprawnień do wykonywania zawodu. Bieg miesięcznego terminu rozpoczyna się w momencie, gdy pracodawca dowie się o zawinionej przez podwładnego utracie uprawnień.
Jak liczyć termin przy przestępstwie?
Jeśli natomiast pracownik popełnił przestępstwo, miesięczny termin liczy się od dnia, w którym pracownik został złapany na gorącym uczynku lub też od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o uprawomocnieniu wyroku skazującego pracownika za popełnienie przestępstwa.
Wyrok SN
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 17 listopada 1997 r., sygn. akt I PKN 361/97 jeżeli pracownik dopuścił się jednocześnie np. przestępstwa uniemożliwiającego dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku oraz zawinionej utraty uprawnień wówczas miesięczny termin, w którym dopuszczalne jest dyscyplinarne zwolnienie pracownika, biegnie odrębnie dla każdej z tych przyczyn.
Podstawa prawna:
- Art. 3¹ oraz art. 52 Kodeksu pracy.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
1 2
oprac. : Aneta Mościcka / Płace w firmie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)