Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie?
2012-08-29 10:45
Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie? © Andreas Haertle - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne w nietypowych przypadkach
Pytanie: Ze względu na specyfikę pracy w naszej firmie zdarza się, że pracodawca nie od razu dowiaduje się o zachowaniu pracownika, uzasadniającym rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. W jaki sposób prawidłowo liczyć termin, dający prawo pracodawcy na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika?Odpowiedź: Termin taki liczy się różnie – w zależności od tego, co jest powodem zwolnienia dyscyplinarnego.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 kp).
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 kp).
fot. Andreas Haertle - Fotolia.com
Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie?
Jak liczyć termin dla osoby zajmującej stanowisko kierownicze?
Jeśli w grę wchodzi naganne zachowanie się osoby, która zajmuje kierownicze stanowisko, to miesięczny termin z art. 52 § 2 kp, należy liczyć od daty uzyskania wiadomości o jego zachowaniu przez organ uprawniony do rozwiązania stosunku pracy. W przypadku wieloosobowych organów zarządzających jednostką organizacyjną będącą pracodawcą do rozpoczęcia biegu terminu z art. 52 § 2 kp wystarczające jest uzyskanie wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę przez jednego z członków tego organu. Zmiana w składzie osobowym organu zarządzającego nie powoduje rozpoczęcia na nowo biegu tego terminu (1 miesiąca).
Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika musi być ustalona w sposób niewątpliwy, dlatego też miesięczny termin określony w art. 52 § 2 kp rozpoczyna bieg po sprawdzeniu wiadomości uzyskanej przez pracodawcę o faktach, które uzasadniają rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie.
oprac. : Aneta Mościcka / Płace w firmie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)