eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeSklepy internetowe - podstawowe obowiązki

Sklepy internetowe - podstawowe obowiązki

2012-08-21 00:22

Przeczytaj także: Prawo a cross-border w e-commerce. Czy stosowanie przepisów z kraju pochodzenia wystarczy?


Szereg obowiązkowych informacji, które trzeba przekazać konsumentowi przy użyciu środka porozumiewania się na odległość, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy, zawiera ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów. Przede wszystkim przedsiębiorca musi się przedstawić - przekazać dane o imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedziby) oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany. Musi też poinformować o istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu, cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki, zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia, kosztach oraz terminie i sposobie dostawy. Obowiązkowe jest poinformowanie konsumenta o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni (ze wskazaniem wyjątków określonych w ustawie), kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy, terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący, miejscu i sposobie składania reklamacji. W przypadku umów o świadczenia ciągłe lub okresowe należy wskazać minimalny okres, na jaki ma być zawarta umowa, a przy umowach na czas nieoznaczony - o prawie jej wypowiedzenia zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy.

Nieprzekazywanie konsumentom wymaganych informacji może zostać uznane za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może w takiej sytuacji wydać decyzję nakazującą zaniechania nieprawidłowej praktyki i nałożyć kary pieniężne.

Niedozwolone klauzule umowne

Nagminnym błędem jest zamieszczanie w regulaminie postanowień będących niedozwolonymi klauzulami umownymi.

Na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.pl) znajduje się rejestr takich postanowień. Warto go przejrzeć i usunąć ze swojego regulaminu zapisy tożsame z tymi, które zostały wpisane do rejestru. Pozwoli to uniknąć kar i postępowań sądowych przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. nr 144, poz. 1244 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 2.03.2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów… (Dz. U. nr 22, poz. 271 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: