Bezpłatny odpis z KRS w Internecie
2012-08-14 12:00
KRS w Internecie © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odpis z KRS dostępny w Internecie
Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy, na mocy których udogodnienia te miały być dostępne. Rzeczywistość nie nadążyła jednak za zmianami w prawie i pół roku trzeba było czekać na uruchomienie system uwzględniającego powyższe rozwiązania prawne.Teraz, korzystając z systemu Ministerstwa Sprawiedliwości, każda osoba może przeglądać aktualne dane z Krajowego Rejestru Sądowego. System dostępny jest pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu.
Pod wskazanym adresem internetowym sprawdzić można aktualne dane podmiotów wpisanych do rejestru:
- przedsiębiorców,
- stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- dłużników niewypłacalnych.
Z kolei przeglądanie rejestru dłużników niewypłacalnych możliwe jest, gdy wybrana zostanie zakładka "Wyszukaj Dłużnika". Dane o dłużniku uzyskać można po podaniu numeru RDN.
Po uruchomieniu systemu umożliwiającego wgląd do aktualnych danych rejestrowych KRS z opcją ich wydruku okazało się, że forma graficzna generowanego dokumentu (zwłaszcza nagłówka) jest niezgodna z tą, jaka została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie m.in. cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz. U. z 2011 r. nr 297, poz. 1760).
Kwestia ta jest istotna w świetle art. 4 ust. 4aa ustawy o KRS (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.). W myśl tego przepisu, pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze. Cechy te określa ww. rozporządzenie i są to:
- adres strony internetowej, na której zamieszczone są aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego;
- forma graficzna zgodna z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia;
- identyfikator wydruku.
O ile wydruk od początku zawierał pierwszą i trzecią cechę, o tyle forma graficzna nie odpowiadała tej wskazanej w rozporządzeniu. Można zatem było mieć wątpliwości, czy uzyskany wydruk ma jedynie walor informacyjny. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniło, że wydruk ma moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację KRS (CI KRS). Jednocześnie szybko usunęło rozbieżności co do formy graficznej wydruku z tą wskazaną w załącznikach do rozporządzenia.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
KRS w Internecie
Warto podkreślić, że osoby, które uzyskały informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu pod koniec czerwca br. i w pierwszych dniach lipca, dysponują dokumentem, którego nagłówek różni się od tego wydawanego aktualnie, a także wydruku przygotowanego dla weryfikacji dokumentu. Można uznać, że w praktyce różnice te nie powinny mieć znaczenia.
Uzyskanie informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców nie wymaga posługiwania się podpisem elektronicznym ani ponoszenia opłat na rzecz CI KRS.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)