Ustawa o dokumentach paszportowych - nowelizacja
2012-08-09 13:47
Paszport © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych
Zasadniczym celem Nowelizacji, jest zmiana obecnie obowiązujących przepisów, zgodnie z którymi okres ważności paszportów, wydawanych dzieciom poniżej piątego roku życia, wynosi 12 miesięcy od daty jego wydania. Mimo że regulacje w takim brzmieniu obowiązują jedynie od 2010 roku, to w praktyce ze względu na bardzo krótki okres ważności paszportów wydawanych dzieciom do lat pięciu, okazały się niezwykle uciążliwe dla osób podróżujących z małymi dziećmi i z tego względu szeroko krytykowane. Nowelizacja, poprzez wprowadzenie nowych zasad, trybu oraz warunków wydawania paszportów najmłodszym dzieciom ma zapobiec trudnym sytuacjom, z którymi obecnie muszą zmagać się rodzice lub opiekunowie takich dzieci.W uzasadnieniu projektu Nowelizacji wskazane zostało m. in., że przepisy wewnętrzne wielu państw nakładają na obcokrajowców obowiązek, aby w chwili wjazdu na ich terytorium paszport cudzoziemca ważny był jeszcze przez minimum sześć miesięcy, a w przypadku niektórych państw nawet 12 miesięcy. Dla osób podróżujących z małymi dziećmi, krótki okres ważności paszportów dzieci doprowadzał do sytuacji, w której konieczne stawało się wyrobienie paszportu dziecku nawet dwukrotnie w ciągu roku.
fot. whitelook - Fotolia.com
Paszport
Kolejną bardzo istotną zmianą, wprowadzoną przez Nowelizację będzie uchylenie przepisu, zgodnie z którym podczas składania wniosku paszportowego wymagana jest obecność małoletniego w urzędzie. W praktyce spełnienie tego obowiązku było niezwykle uciążliwe dla rodziców i opiekunów dzieci.
Podsumowując, wejście w życie Nowelizacji, będzie wiązało się usunięciem niektórych przepisów znacznie utrudniających rodzicom lub opiekunom podróżowanie z małymi dziećmi. W chwili obecnej najistotniejsze wydaje się wydłużenie okresu ważności paszportów wydawanych dzieciom poniżej piątego roku życia do 5 lat. Pozostaje mieć nadzieję, że polski ustawodawca, nowelizując poszczególne przepisy prawne, będzie w dalszym ciągu zmierzał do ułatwienia życia obywatelom.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)