Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych
2012-08-02 00:15
Czas pracy © 1jaimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dla kogo ryczałt za godziny nadliczbowe?
Tryb wprowadzenia ryczałtu nie jest określony w Kodeksie pracy. Wydaje się jednak, że ustalenie rodzaju prac czy stanowisk, na których przysługuje ryczałt powinno nastąpić w aktach wewnątrzzakładowych, czyli w:- układzie zbiorowym pracy,
- regulaminie pracy bądź - w razie ich braku
- w obwieszczeniu.
Natomiast wysokość ryczałtu przysługującego konkretnemu pracownikowi powinna być określona w obowiązującej go umowie o pracę. Zapis w umowie powinien także wskazywać liczbę godzin przyjętą za podstawę wysokości ryczałtu.
Uwaga! Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że aby ryczałt był wprowadzony prawidłowo, świadczenie takie powinno być uzgodnione przez strony w taki sposób, aby z oświadczeń woli pracownika i pracodawcy jasno wynikało, z jakiego tytułu zostało przyznane. Istotne jest zatem, aby pracodawca poinformował pracownika o:
- wypłacie takiego składnika,
- jego roli - rekompensującej pracę w przewidywanych godzinach nadliczbowych oraz prawidłowo oszacował jego wysokość.
Zdecydowanie ryczałt nie może zostać "ukryty" wśród innych składników wynagrodzenia, gdyż w takiej sytuacji staje się jednym ze zwykłych jego składników, a pracownik może skutecznie domagać się od pracodawcy dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
fot. 1jaimages - Fotolia.com
Czas pracy
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)