Zwolnienia grupowe
2012-07-30 00:15
Zwolnienia © Chlorophylle - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: procedury
Pomimo starań i prób podjętych w celu jak najlepszego funkcjonowania, firma traci podstawę do funkcjonowania. Długi, brak możliwości płacenia bieżących rachunków, utrata odbiorców usług to najczęstsze czynniki wpływające na decyzję o zamknięciu firmy. Nie zawsze jednak trzeba się uciekać do tak radykalnych rozwiązań. Czasami dla poprawy kondycji finansowej firmy pracodawcy decydują się na zastosowanie zwolnień grupowych. Kiedy możemy mówić o takich zwolnieniach?W Ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników szczegółowo zostały opisane sytuacje, w których jest mowa o zasadach zwalniania większej liczby osób. Zawarte w niej przepisy mają zastosowanie, gdy zachodzi konieczność rozwiązania przez pracodawcę, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących w drodze wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron. O zwolnieniu grupowym możemy mówić, jeśli w okresie nieprzekraczającym 30 dni dochodzi do zwolnienia, które obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednak mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
fot. Chlorophylle - Fotolia.com
Zwolnienia
Jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, to w takim przypadku uprawnienia tych organizacji w wyżej wymienionym zakresie przysługują przedstawicielom pracowników, którzy powinni zostać wyłonieni w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Nikt nie jest przygotowany na zwolnienie z pracy. Jeśli jednak zwolnienia grupowe nas dotyczą, warto zapoznać się z ustawą o rozwiązywaniu stosunku pracy z pracownikami z przyczyn ich niedotyczących i upewnić się, jakie obowiązki w takiej sytuacji spoczywają na pracodawcy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
Karolina Łapińska
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)