Odpis z KRS dostępny w Internecie
2012-07-26 00:20
Odpis z KRS dostępny w Internecie © strixcode - Fotolia.com
Przeczytaj także: Luki w systemie KRS
Po wejściu na stronę internetową https://ems.ms.gov.pl/start widać 5 zakładek i poniżej 3 kwadraty. Zakładka (ale nie kwadrat) Krajowy Rejestr Sądowy, a także opcje "Wyszukaj Podmiot"/"Wyszukaj Dłużnika"/"Weryfikuj Wydruk" dotyczą dostępu do aktualnych danych KRS z możliwością ich wydruku. Zakładka (kwadrat) Monitor Sądowy i Gospodarczy (MSiG) od początku lipca 2012 r. umożliwia przeglądanie jego egzemplarzy. Natomiast zakładka (kwadrat) Moje Konto, zakładka Korespondencja i kwadrat Krajowy Rejestr Sądowy przeznaczone są do zawiązywania i rejestracji spółki z o.o. S24. Także uwagi zamieszczone poniżej o terminie rozpatrywania wniosków i o konieczności posiadania założonego i aktywnego konta odnoszą się wyłącznie do systemu obsługującego składanie wniosku o wpis S24 do KRS. System ten uruchomiono w styczniu 2012 r. Poza tym dla zalogowanych użytkowników uaktywnia się opcja pod kwadratem Krajowy Rejestr Sądowy "Rejestracja spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca umowy".Z funkcjonalności systemu eMS w zakresie dostępu do danych KRS i egzemplarzy MSiG można korzystać bez uprzedniej rejestracji i logowania.
Bezpłatne odpisy
Najbardziej wyczekiwanym udogodnieniem jest udostępnienie w Internecie wszystkich aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do KRS. Korzystając z ministerialnego systemu możemy sprawdzić aktualne dane podmiotów wpisanych do rejestru:
- przedsiębiorców,
- stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- dłużników niewypłacalnych.
fot. strixcode - Fotolia.com
Odpis z KRS dostępny w Internecie
Ze wszystkich funkcjonalności udostępnionych przez MS pod adresem https://ems.ms.gov.pl/start można korzystać bez konieczności posługiwania się bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Chwilowe niejasności
Po uruchomieniu systemu umożliwiającego wgląd do aktualnych danych rejestrowych KRS z opcją ich wydruku okazało się, że forma graficzna generowanego dokumentu (zwłaszcza nagłówka) jest niezgodna z tą, jaka została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie m.in. cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz. U. z 2011 r. nr 297, poz. 1760).
Kwestia ta jest istotna w świetle art. 4 ust. 4aa ustawy o KRS (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.). W myśl tego przepisu pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze. Cechy te określa wspomniane wcześniej rozporządzenie i są to:
- adres strony internetowej, na której zamieszczone są aktualne informacje o podmiotach wpisanych do KRS,
- forma graficzna zgodna z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia,
- identyfikator wydruku.
oprac. : Ewelina Mentel-Wyrzychowska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)