eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczePrzekształcenie działalności w spółkę kapitałową a umowa leasingu

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową a umowa leasingu

2012-07-25 12:23

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową a umowa leasingu

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową a umowa leasingu © FotolEdhar - Fotolia.com

Przepisy ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziły m.in. możliwość przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej we własnym imieniu przez osobę fizyczną w jednoosobowa spółkę kapitałową.

Przeczytaj także: Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową

Przed wprowadzeniem zmian osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą chcąc kontynuować ją w formie spółki kapitałowej musiała wnieść przedsiębiorstwo w formie aportu do nowej spółki. Obecnie obowiązujące przepisy ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej umożliwiając osobom fizycznym przeniesienie działalności gospodarczej do spółki kapitałowej z zachowaniem ciągłości prawnej.

Zgodnie z art. 551 § 5 k.s.h. przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie świadczenia działalności gospodarczej może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego. Pozostaje ona podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 5842 § 1 k.s.h.) Zasady sukcesji nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego (art. 5842 § 2 k.s.h.).

fot. FotolEdhar - Fotolia.com

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową a umowa leasingu

ustawodawca nie wprowadził do Ordynacji podatkowej przepisów przewidujących sukcesję praw i obowiązków podatkowych, co przełożyło się na wątpliwości dotyczące sposobu traktowania umowy leasingowej zawartej przez przedsiębiorcę, a kontynuowanej w spółce kapitałowej

Przy okazji wprowadzania zmian w Kodeksie spółek handlowych, ustawodawca nie wprowadził do Ordynacji podatkowej przepisów przewidujących sukcesję praw i obowiązków podatkowych, co przełożyło się na wątpliwości dotyczące sposobu traktowania umowy leasingowej zawartej przez przedsiębiorcę, a kontynuowanej w spółce kapitałowej. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy taka umowa wymaga ponownej oceny spełniania przesłanek z art. 17a-l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do powyższego problemu ustosunkowało się Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 1628, która została ogłoszona 19 marca 2012 roku. Ministerstwo zwróciło uwagę, iż problematykę sukcesji praw i obowiązków podatkowych spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą należy rozpatrywać w dwóch aspektach – zapewnienia interesów budżetu państwa oraz ciągłości prowadzonej działalności.

Odnosząc się do pierwszego z nich, objęcie sukcesją podatkową wszelkich praw i obowiązków osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą przy przekształceniu w jednoosobową spółkę kapitałową nie jest możliwe, gdyż spowodowałoby wprowadzenie do Ordynacji podatkowej swoistego modelu unikania obniżeń podatkowych, co naraziłoby budżet państwa na poważne szkody.

Z drugiej jednak strony, w cytowanym powyżej art. 5842k.s.h., ustawodawca nie wyłączył stosowania sukcesji podatkowej w stosunku do ogółu praw wynikających z prawa podatkowego, a jedynie w stosunku do ulg z niego wynikających.

Instytucja leasingu podlega ogólnemu reżimowi przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, a wszelkie opłaty związane z używaniem przedmiotu leasingu mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu po spełnieniu przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 tejże ustawy. Dlatego też należy przyjąć, że jeśli na dzień przekształcenia nie dochodzi do zawarcia nowej umowy lub zmiany którejś z jej stron, a zmianie podlega jedynie forma prana, pod jaką w obrocie gospodarczym występuje jedna z nich, umowa taka nie powinna podlegać ponownej ocenie spełnienia przesłanek z art. 17a-l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując, spółka kapitałowa powstała z przekształcenia osoby fizycznej może rozliczać koszty uzyskania przychodów opłat leasingowych poniesionych po dniu przekształcenia, z tym jednak zastrzeżeniem, że dopiero konkretny stan faktyczny pozwala stwierdzić czy dana umowa stanowi podatkową umowę leasingu finansowego lub operacyjnego określonego odpowiednio a art. 17b i 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: