eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Wakacje 2012 a prawa konsumentów

Wakacje 2012 a prawa konsumentów

2012-07-13 11:23

Przeczytaj także: Wakacje a prawa konsumenta


Podsumowując: prawo w Polsce, choć nie jest doskonałe, chroni turystę w opisanej wyżej sytuacji. w Obowiązkiem organizatora naszej wycieczki w momencie zgłoszenia przez niego upadłości jest zatem zwrot pieniędzy klientom i zapewnienie powrotu do domu. Odpowiedzialność za turystów przejmuje odpowiedni Urząd Marszałkowski i do niego też należy się zwrócić po pomoc.

Ważne kontakty - ambasady i konsulaty

Ambasada lub konsulat są pierwszymi miejscami, do których należy się skierować w każdej ryzysowej sytuacji - czy to upadku biura podróży, z którym wyjechałeś na urlop, utraty dokumentów osobistych, lub kiedy padłeś ofiarą pogwałcenia praw turysty/pasażera przez daną firmę/instytucję.
Adresy wszystkich polskich ambasad i konsulatów na świecie, wraz z numerami telefonów, adresami e-mail i wskazówkami dojazdu, znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem: bazateleadresowa.poland.gov.pl.

II. Wyjazd na własną rękę


Podczas takiego wyjazdu teoretycznie sami jesteśmy sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Znamy swój budżet, własne możliwości i ograniczenia, więc można powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Podróżując, korzysta się jednak z rozmaitych usług turystycznych, tj. samoloty, hotele, promy itd.

Każda z tych usług, czy produktów zarezerwowanych przez Ciebie to oddzielna umowa, zobowiązująca zarówno dostawcę, jak i Ciebie do wypełniania określonych obowiązków. Przed samodzielnie organizowanym urlopem sprawdź więc, jakie są Twoje prawa i obowiązki, jako turysty, korzystającego z rozmaitych usług turystycznych, jak złożyć reklamację i starać się o odszkodowanie oraz, do kogo zwrócić się w sytuacjach kryzysowych.

Lot samolotem.

Lecisz na wakacje samolotem? Poznaj swoje prawa


Pasażerowie samolotów stanowią prawdopodobnie najbardziej uprzywilejowaną podróżnych, biorąc pod uwagę listę praw i odszkodowań, jaka im przysługuje. Zostali oni objęci ochroną w Europie już na początku lat 90. XX wieku. Regulacje zapewniające ochronę pasażerów dotyczą tych osób, którzy wylatują z lotniska położonego w państwie członkowskim UE, ale także tych, którzy z europejski przewoźnikiem wykonują lot z państwa poza Unią i lądują w jej granicach. Obecnie w USA trwają prace nad Kartą Praw Pasażerów Samolotu, jednak nie wiadomo kiedy w Stanach Zjednoczonych obowiązek ochrony i dbania o podróżnych wejdzie w życie.

Warto wiedzieć, czego możesz oczekiwać od przewoźnika, gdy natrafisz na jakiekolwiek problemy podczas podroży.

Ogólne prawa pasażerów linii lotniczych

Przepisy tego prawa dotyczą linii regularnych, tzw. tanich linii lotniczych oraz linii nieregularnych, które wykonują loty czarterowe, w tym takie, które stanowią element zorganizowanych wycieczek zagranicznych. Przewoźnicy mają obowiązek informować pasażerów o ich prawach zawsze, gdy występują zakłócenia w obsłudze.

Przewoźnicy muszą zapewnić pasażerom odpowiednie warunki podczas oczekiwania na opóźniony lot lub alternatywne połączenie w wypadku lotów odwołanych lub jeśli pasażer nie został wpuszczony na pokład nie ze swojej winy. Chodzi przede wszystkim o:
  • zapewnienie posiłków i napojów w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania
  • zapewnienie hotelu, gdy czas oczekiwania to jedna noc lub dłużej
  • zapewnienie transportu z hotelu na lotnisko i z lotniska do hotelu, jeśli jest to konieczne
  • zapewnienie dwóch bezpłatnych rozmów telefonicznych, dwóch dalekopisów lub dwóch faksów albo e-maili.

Kiedy i za co domagać się odszkodowania?

Pasażerowie samolotów, aby móc korzystać w pełni ze swoich praw muszą zachować wszelkie niezbędne dowody niedopełnienia przez przewoźnika obowiązków - będą to m.in.: bilet lotniczy, karta pokładowa, potwierdzenie dokonania rezerwacji, kupon nadania bagażu, w zależności od konkretnej sytuacji. Aby udokumentować wydatki, trzeba zachowywać też wszelkie paragony.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 11

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: