Karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza
2012-07-06 00:10
Karmienie piersią © Svetlana Fedoseeva - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca w systemie równoważnym a karmienie piersią
fot. Svetlana Fedoseeva - Fotolia.com
Karmienie piersią
Odpowiedź: Pracownica nie musi dostarczać nowego zaświadczenia od lekarza.
Kodeks pracy przyznaje pracownicom karmiącym piersią prawo do przerw na karmienie wliczanych do czasu pracy. Jeżeli pracownica świadczy pracę przez więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy, a w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka do 2 przerw w pracy po 45 minut każda. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin na dobę, przysługuje jej tylko 1 przerwa na karmienie, natomiast prawa do przerw nie ma pracownica świadcząca pracę przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie.
Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie. W praktyce najczęściej pracownice wykorzystują przerwy na karmienie w ten sposób, że kończą pracę wcześniej lub rozpoczynają ją później.
Prawo do przerw nie jest ograniczone czasowo i przysługuje przez cały okres karmienia piersią. Pracodawca ma obowiązek udzielenia przerw na wniosek pracownicy, która poinformuje go o tym, że karmi dziecko piersią. Przyjmuje się, że pracodawca ma prawo zażądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią. W zaświadczeniu nie wskazuje się jednak terminu jego ważności. To od pracodawcy zależy, jak często będzie wymagał przedstawiania nowego zaświadczenia. Warto jednak podkreślić, że formalnie żaden przepis nie stanowi, iż warunkiem korzystania z przerw na karmienie jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Sam fakt karmienia dziecka piersią obliguje pracodawcę do udzielenia pracownicy przerw na karmienie. Jeżeli obecnie pracownica korzysta z takich przerw, to nie ma potrzeby, aby ponawiała wniosek w tym zakresie, przedstawiając pracodawcy kolejne zaświadczenie lekarskie.
Podstawa prawna:
- art. 187 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)