Referendarz sądowy - uprawnienia
2012-07-04 00:10
Referendarz sądowy - uprawnienia © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: E-sąd: elektroniczne postępowanie upominawcze
Sąd rejonowy, do którego przekazano w ten sposób jedną ze spraw, powziął wątpliwość, czy praktyka ta jest zgodna z konstytucją. Jego zdaniem rozstrzygnięcie w kwestii właściwości sądu jest czynnością z zakresu wymierzania sprawiedliwości, co – według konstytucji – należy do wyłącznej właściwości sądów.Jaką funkcję sprawuje referendarz sądowy?
Tymczasem referendarze sądowi nie mają uprawnień sędziów, są bowiem urzędnikami sądowymi. Wprawdzie w zakresie wykonywanych obowiązków referendarz jest niezależny co do treści wydawanych orzeczeń i zarządzeń określonych w ustawach, jednak nie posiada sędziowskiego atrybutu niezawisłości. Referendarze wykonują czynności dokładnie wskazane w kpc. W praktyce w postępowaniu cywilnym referendarz np.:
- prowadzi postępowanie wieczystoksięgowe,
- rozpoznaje wnioski o wpis do rejestru zastawów i do Krajowego Rejestru Zastawów,
- rozpoznaje wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata lub radcy prawnego,
- wydaje nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym,
- nadaje klauzulę wykonalności niektórym tytułom egzekucyjnym.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Referendarz sądowy - uprawnienia
Trybunał uznał, że referendarze sądowi mają prawo podejmować decyzje, czy sprawa rozpoznawana w postępowaniu elektronicznym powinna zostać przekazana właściwemu sądowi powszechnemu. Nie narusza to konstytucji, bowiem przekazanie sprawy do jej merytorycznego rozpoznania innemu sądowi nie jest czynnością z zakresu wymiaru sprawiedliwości.
Ważne!
Przekazując sprawę, referendarz sądowy nie rozstrzyga o prawach i obowiązkach podmiotu, tylko dokonuje proceduralnego rozstrzygnięcia, formalnie koniecznego dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania sądowego.
Podstawa prawna:
- Art. 505 30 Kodeksu postępowania cywilnego.
- Art. 151 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 marca 2012 r., sygn. akt P 39/10.
Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)