Walne zgromadzenie akcjonariuszy: e-uczestnictwo
2012-06-20 09:53
Komunikacja elektroniczna © Julien Eichinger - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowelizacja Kodeksu spółek: KPP za zmianą
Propozycją wyjścia naprzeciw potrzebom obrotu był art. 8 dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.7.2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym (Dz. Urz. UE 2007, L 184/17), dopuszczający udział akcjonariuszy w Walnym Zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej.Niemal dosłowną implementację wskazanego wyżej art. 8 dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.7.2007 r. stanowi art. 4065 ksh. Zapis ten zezwala, by akcjonariusz brał udział w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Należy jednak podkreślić, że wskazany przepis przesada jedynie o możliwości zastosowania alternatywnych form udziału w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej odsyłając, w tym zakresie do postanowień statutu spółki. A zatem jeśli statut wprost nie zezwala na taką formę udziału w walnym zgromadzeniu jej stosowanie nie jest dopuszczalne. Co istotne jednak, od 1 stycznia 2013 r. w odniesieniu do spółek publicznych wejdzie w życie Zasada IV.10 Dobrych Praktyk, dotycząca przeprowadzania przez spółki publiczne elektronicznych walnych zgromadzeń, co oznaczać będzie konieczność dostosowania zapisów statutu do tak zmienionych Dobrych Praktyk.
Co zawrzeć w statucie?
Statut spółki powinien zawierać wyraźne przyzwolenie na udział akcjonariusza w walnym zgromadzeniu z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Następnie statut winien określać formę lub formy udziału akcjonariuszy w takim walnym zgromadzeniu. Przykładowe możliwości wskazane są w art. 4065 § 1 ksh, i zostaną omówione poniżej, jednakże statut może przewidywać inne formy.
fot. Julien Eichinger - Fotolia.com
Komunikacja elektroniczna
Statut może również określać dodatkowe wymogi, od których spełnienie uzależniony jest udział akcjonariusza w walnym zgromadzeniu za pomocą komunikacji elektronicznej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)